LIVNO, Radnici Fabrike vunenih tkanina “Livtex” iz Livna juče su primili platu za april prošle godine, a sredstva su obezbijeđena prodajom šest starih proizvodnih mašina koje su odavno amortizovane i knjigovodstveno otpisane.
Prema riječima v.d. predsjednika Upravnog odbora “Livtexa” Ilije Šljivića, Vlada Livanjskog kantona krajem prošle godine donijela je odluku da se jedina fabrika vunenih tkanina u BiH prenese u nadležnost Vlade FBiH, jer se radi o preduzeću koje još nije privatizovano, a u kojem je proizvodnja obustavljena zbog blokade žiro-računa.
Šljivić je rekao novinarima da je Vlada FBiH na inicijativu ministra industrije, rudarstva i energetike Vahida Heće uplatila 400.000 KM za deblokadu žiro-računa “Livtexa” kod “Unikredit zagrebačke banke” u Livnu, potvrdivši da ukupna blokada zbog neizmirenih obaveza prema bankama, radnicima i fondovima iznosi 6,8 miliona KM, od čega obaveze prema radnicima iznose oko 2,5 miliona KM.
Fabrika vunenih tkanina “Livtex” prije rata je zapošljavala oko 900 radnika, a sada ima oko 95 radnika koji su na tzv. čekanju i za koje nisu uplaćivani doprinosi za zdravstveno i penzijsko-invalidsko osiguranje od 1998. godine.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ako zaista postoji interes spašavanja tvornice Livtex, zašto vlada ne izradi scenarij ili više mogučih opcija za rješavanje.
1. Kako je moguče doči do srijedstava iz Evrope?
2. Koji su putevi, da se tvornica privatizira a država nudi pomoč u financijskim sredstvima visine potrebnim radnicima ako idu na na borzu rada?
3. Šta razmišljaju banke. u kakvoj se situacije nalazi njihov kapital ako tvornica ide u stečaj? 4. Što mogu banke naplatiti u slučaju stečaja?
5. Dali nije puno bolje, da se odriču kamatima in prihvate reprograma vračanja kapitala, dok i financiraju potrebni kapital za novi nastavak proizvodnje, na osnovu kvalitetnog poslovnog plana?
6. Možda se tvornica prod za 1 KM i nudi pomoč u visini sredstava za 3 mijesečnu proizvodnju (oko 1,000.000 mio KM
Molim vas kako mogu da dobijem M4 obrazac iz firme Livtex za majku Nedic Dusanku sav svoj radni vek je provela u ovoj tvornici .