BANJALUKA – Radnik Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Dejan Arežina rekao je danas tokom svjedočenja u Okružnom sudu u Banjaluci da je tokom pandemije samo jednom lično primio isporučenu robu i prebrojao je, ali se njegov potpis nalazi čak na 17 zapisnika o prijemu.
Arežina se na sudu pojavio u svojstvu svjedoka tužilaštva na suđenju bivšem direktoru IJZZ RS Branislavu Zeljkoviću i ostalima zbog zloupotreba u postupcima javnih nabavki za vrijeme pandemije korona virusa kojima je budžet RS oštećen za najmanje 1,3 miliona maraka.
“Bio sam član Komisije za prijem robe. Samo jednom sam lično zaprimio odijela, što se vidi po otpremnici koju sam potpisao. Zapisnici o prijemu su naknadno rađeni i potpisao sam ih kasnije, da bi se ispoštovala procedura. To je tražio Radomir Rokvić, kolega iz Službe za ekonomsko-finansijske poslove. Potpisan sam na 17 zapisnika, ali nisam svu robu primio, nešto su primile kolege Nikola Ćulum i Igor Sliško”, rekao je Arežina.
Ispričao je da je lično primio i prebrojao 850 od 30.000 isporučenih zaštitnih odijela. Rekao je da su ona bila upakovana u celofan, pa u vreće za smeće i kutije. Rekao je da nije lično vidio termalnu kameru, koja je isporučena IZJ.
“S tim nisam imao veze. To je radio kolega Rokvić, a zapisnik koji sam potpisao sačinjen je na osnovu otpremnice“, rekao je Arežina.
O zapisnicima je rekao još da su to zapravo interni dokumenti, a da se po otpremnicama vidjelo kada je neka roba stigla u IZJ, te da postojalo određeno povjerenje da ono što piše u otpremnici odgovara stvarnom stanju i da nisu sumnjali.
“Niko me nije upoznao s tim kakva su odijela, niti sam kompetentan da kažem da li je nešto zaštitno ili medicinsko odijelo“, rekao je Rokvić.
Rekao je da nije odbijao da potpiše zapisnike, jer je vjerovao onome što su kolege potpisale na otpremnici.
Zeljkovićev branilac Jadranka Ivanović pitala je svjedoka da li je Zeljković tražio od njih da tako postupaju i da li im je tražio da nešto naknadno potpisuju. Na oba pitanje od govorio da nije.
”Direktor se nije uplitao u naš rad i način na kojim smo postupali, niti je na bilo koji način uticao na nas”, odgovorio je Arežina.
Zeljkovićeva sekretarica Zdrava Prošić, te administrativna radnica IZJ Dijana Zeljković koja nije u srodstvu sa optuženim ispitivane su u vezi sa knjigom protokola i unosima koji se tiču javnih nabavki.
Tužilaštvo je ukazalo da pregovarački postupci, koji su rađeni sa firmama ”Promeding” i ”Prokontrol” u protokolu nisu detaljno upisani, kao što je to rađeno s nekim drugim nabavkama.
Nisu upisivani svi pojedinačni dokumenti za šta su obje tvrdile da nisu imale vremena da upišu sve, jer su zbog pandemije imale previše posla.
I one su navele da im Zeljković nije govorio kako će postupati i šta upisivati ili naredio da nešto izostave.
Prošićeva je ispričala da je na dan kada je policija došla u pretres IZJ Zeljković ujutro došao na posao oko 7.30 časova, ali ga nakon pauze više nije vidjela.
“Nije mi bilo poznato da je imao sastanke van zemlje ili slično. To jutro je došao na posao. Poslije pauze je došla policija i tražili su mi da pozovem direktora i da mu kažem da su došli u pretres. Kad se javio, rekao je da će brzo doći. Potom je prestao da se javlja na telefon, a kasnije je bio i nedostupan“, rekla je Prošić.
Bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Branislavu Zeljkoviću optužnicom se na teret stavlja zloupotreba službenog položaja i primanje mita.
Direktor firme “Prokontrol” Slavko Bojić optužen je za pomaganje u zloupotrebi službenog položaja, bivši direktor “Sineks laboratorije” Sani Crljić za pomaganje, direktor agencije “Travel for fan” Saša Marković za davanje mita i i direktor “Promedinga” Dragan Dubravac za zloupotrebe u postupku javne nabavke. Suđenje se održava svakog ponedjeljka i petka.
CAPITAL: A. P.