RIM, Hiljade italijanskih radnika i penzionera izašli su danas na ulice Rima u organizaciji dva radnička sindikata, tražeći izmjene poreskog sistema u cilju jačanja ekonomskog rasta.
Radnički sindikati širom Evrope organizovali su štrajkove, proteste i druge oblike otpora mjerama štednje koje su pogodile mnoge radnike, posebno u javnom sektoru.
Sindikati CISL i UIL, drugi i treći po snazi u Italiji, traže niz mjera u cilju smanjenja poreza radnicima, penzionerima, porodicama i kompanijama i borbe protiv poreskih malveracija.
“Potrebno je da dobijemo novac nazad, novac koji plaćamo putem poreza, a plaćamo mnogo poreza”, rekao je član sindikata i penzioner Emilio Barato.
Najjači italijanski sindikat CGIL nije učestvovao u današnjim protestima zbog rastućih nesuglasica između sindikata oko stava prema proizvođaču automobila “Fijat” i naporima da ova kompanija poveća proizvodnju u Italiji.
Početkom sedmice dimne bombe, jaja i farba bacani su na sjedište sindikata CISL usljed nezadovoljstva zbog njihove spremnosti da prihvate promjene na tržištu rada i da sarađuju sa poslodavcima.
Sindikati CISL i UIL podržali su poteze poslodavaca kao što je “Fijat” da se izmjene ugovori o radu.
Oni su oštro kritikovali CGIL, koji je zauzeo oštriji stav, a koji je najavio odvojene proteste u narednih nekoliko sedmica.
Italija je relativno lako prošla kroz finansijsku krizu bez drastičnih budžetskih rezanja u odnosu na Grčku ili Španiju i zbog toga su sindikati do sada ćutali.
Vladin plan štednje vrijedan 25 milijardi evra uključuje zamrzavanje državnih plata i smanjenje plata radnicima u javnom sektoru koji imaju visoka primanja kao i produžavanje radnog staža.
Najavljeni paket izazvao je pritužbe da štiti bogate na štetu radnika.
Prije nekoliko dana italijanski studeni i nastavnici demonstrirali su protiv reformi odražavajući rašireno razočarenje smanjenjem javne potrošnje, porastom nezaposlenosti i kao pad popularnosti vlade.