KRAGUJEVAC, Oko 2.000 štrajkača u “Fijatovoj” fabrici u Kragujevcu odlučilo je danas da neće prekinuti štrajk dok ne budu dobili pisane garancije poslodavca da će minimum njihovih zahteva biti ispunjen.
Radnici su ovu odluku doneli nakon konsultacija prve i druge smjene radnika.
Zaposleni zahtjevaju povećanje osnovice bruto zarade sa 38.000 na na 50.000 dinara, reorganizaciju proizvodnje, isplatu bonusa i troškova prevoza za dolazak na posao van standardnog radnog vremena.
Predsjednik Štrajkačkog odbora “Fijat Krajsler automobili Srbija” Zoran Marković očekuje da se primenjuju standardi VCM i standardi same kompanije ili grupacije “Fijat”. On navodi da je sljedeće da moraju da dogovore bonus i povećanje zarada.
“Radnik u ‘Fijatu’ u Srbiji, radi za 300 evra, kompanija ako mu da 355, neće da povredi nijedan propis ili internu odluku svoje grupacije”, ističe Marković.
Okupljeni radnici i štrajkački odbor podržavaju inicijativu premijerke Ane Brnabić da se uđe u pregovore na najvišem nivou, ali dok im se ne obrati poslodavac, poručuju da ostaju istrajni u svojim zahtjevima.
Štrajkačima u “Fijatu”, koji protestuju 10. dan, podršku je pružio Mikele de Palma iz sindikata metalaca Italije i poručio da je neophodan socijalni dijalog, odnosno da Vlada Srbije i poslodavac moraju da počnu pregovore sa zaposlenima, koji se, kako kaže, bore za bolje uslove rada.
Predsjednik Sindikata metalaca Srbije Zoran Vujović smatra da “Fijat” mora da poštuje Zakon o radu Srbije i započne pregovore. Poslao je podršku Vladi koja, prema njegovim riječima, treba da dovode poslovodstvo “Fijata” za pregovarački sto.
Premijerka Srbije Ana Brnabić ranije je pozvala radnike “Fijata”, sindikate i štrajkački odbor da prekinu štrajk kako bi se sjelo za pregovarački sto i poručila da su Srbija, Fijat i sami radnici mnogo izgubili tokom štrajka i da više nema ni minuta za gubljenje.
Predsjednik Samostalnog sindikata Srbije Ljubisav Orbović podržao je zalaganje Brnabić za rješavanje problema u “Fijatu” i njen apel da radnici obustave štrajk kako bi se sjelo za pregovarački sto.
Inače, za 10 dana koliko traje štrajk, proizvedeno je 4.400 vozila manje od plana. Ne rade ni kooperanti sa oko 1.500 zaposlenih. Tanjug-RTS