BANJALUKA, Oko 70 radnika Novinsko-izdavačkog i štamparskog preduzeća “Oslobođenje” blokiralo je ulaze u sjedište beogradskog preduzeća “Delta” u Banjaluci, u čijem je vlasništvu “Oslobođenje”, rekla je zamjenik predsjednika sindikalne organizacije ovog preduzeća Tatjana Savović.
Ona je dodala da su radnici “Oslobođenja” blokirali ulazak radnicima i dostavnim vozilima “Delte”, te da im se još niko nije obratio.
“Današnji protest nije planiran, niti organizovan, jednostavno smo nakon sastanka odlučili da više nema čekanja i da moramo izaći na ulicu i tražiti svoja prava, jer niko do sada nije ispunio ono što nam je obećao”, istakla je Savovićeva.
Radnici “Oslobođenja” blokirali su danas na dvadesetak minuta saobraćaj ispred zgrade Vlade RS, ne bi li na taj način privukli pažnju vlasti na svoje probleme, nakon čega su protestnu šetnju nastavili do banjalučkog sjedništa “Delte”.
Radnici “Oslobođenja” nosili su transparente na kojima je pisalo – “Znate li kome prodajete naše firme?”, “Kakva je sudbina tih radnika?”, “Prodaju našu imovinu, a nas šalju na ulicu” i “Šta mislite sa 300 radnika?”.
Oni navode da su predstavnici Vlade RS, na sastanku sa sindikalcima “Oslobođenja” 26. maja, obećali da će biti iznađen način da se u Banjaluku dovede vlasnik “Oslobođenja” s ciljem rješavanja pitanja ovog preduzeća.
“Oslobođenje” je prije četiri godine preuzela “Darta trgovina” Banjaluka, koja je u vlasništvu beogradske kompanije “Delta DMD”, kupivši 65 odsto državnog kapitala “Oslobođenja” za simboličnu cijenu od 100 KM s obzirom na to da su obaveze preduzeća bile veće od vrijednosti kapitala firme.
Kupac se obavezao da će na kraju privatizacionog perioda imati 290 zaposlenih, te da će izmiriti obaveze prema Fondu PIO od 530.000 KM.
Radnicima “Oslobođenja” poslodavac duguje plate od aprila do avgusta prošle godine, kao i uplatu doprinosa, te plate za januar i februar ove godine i uplatu doprinosa, kao i isplatu dugovanja koje je preuzeo kupac “Oslobođenja” iz 2005. i ranijih godina.
U kioscima “Oslobođenja” imaju samo stare zalihe robe koja nema kupca. Srna