SARAJEVO/ BANJALUKA , Oko 80 odsto zaposlenih u BiH u toku radnog vremena obavlja privatne aktivnosti, a najveći broj njih to vrijeme provodi na Internetu ili u ćaskaju sa kolegama, pokazalo je istraživanje koje je prošle godine proveo portal Posao.ba.
Istraživanje koje je provedeno na 1.200 ispitanih u BiH je pokazalo da najveći broj zaposlenih za privatne aktivnosti potroši oko pola sata dnevno, a najviše njih koristi radno vrijeme na Internetu.
“Veliki broj zaposlenih, njih oko 46 odsto, radno vrijeme troši na druženje sa kolegama razgovarajući u kancelariji, a oko 25 odsto ispitanih to radi na pauzi za cigaru. Na dopisivanje putem SMS-a, četa, e-maila i slično, radno vrijeme troši oko 17 odsto ispitanih”, pokazalo je istraživanje.
Kada su u pitanju internet stranice koje zaposleni najčešće posjećuju tokom radnog vremena, najviše njih, 22 odsto, je odgovorilo da gledaju stranice sa vijestima, te posjećuju društvene mreže kao što je Facebook i slično.
“Većina zaposlenih, oko 42 odsto, je izjavila da im je potreban odmor od radnih zadataka i da je to najčešći razlog zašto obavljaju aktivnosti nevezane za posao na radnom mjestu. Najmanje ispitanih obavlja privatne aktivnosti, koje nisu povezane sa njihovim poslom, zato što nemaju vremena to uraditi nakon završetka radnog vremena”, stoji u istraživanju.
Čak 74 odsto ispitanih tvrdi da obavljanje privatnih poslova i poslova koji nisu dio zadataka koje dobiju od nadređenih ne utiče na njihovu produktivnost, a čak 20 odsto smatra da takve aktivnosti zapravo povećavaju produktivnost.
“Privatne poslove za vrijeme radnog dana najviše obavljaju pripravnici i ispitanici zaposleni u državnim kompanijama ili institucijama. Radni dan za privatne poslove najmanje koriste proizvodni radnici”, stoji u istraživanju.
Navedeno istraživanje je pokazalo da privatne poslove u toku radnog vremena najviše obavljaju ispitanici do 29 godina, njih 83 odsto.
Žene više koriste radno vrijeme za privatne aktivnosti nego muškarci.
“Najviše učesnika u istraživanju reklo je da nisu osjetili posljedice ukoliko ih je neko zapazio da obavljaju privatne poslove tokom radnog vremena. Oko četiri odsto njih je dobilo pismenu opomenu, dok su samo dva ispitanika u istraživanju dobila otkaze nakon što ih je neko uhvatio u obavljanju privatnih poslova za vrijeme radnog vremena”, navodi se u istraživanju.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, kazala je da je sigurna da se to ne odnosi na zaposlene u privatnim firmama, ali da je sigurno da u onim slučajevima gdje ih ima može da se zloupotrijebi.
“Mislim da se poslodavci u svakom slučaju ne mogu žaliti na to jer oni imaju mehanizme kojima to mogu spriječiti”, kazala je Mišićeva.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, je kazao da je sigurno da postoji neiskorištenost radnog vremena i da su razlozi različiti.
“Ima tu svega od navika i nasljeđa iz ranijih perioda, do nedovoljno svijesti radnika, a zastupljeno je i u javnim i u privatnim sektorima”, kazao je Milić.
Ismet Bajraktarević, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, kazao je da je to sigurno kod nas prisutno, ali mnogo manje u privatnom sektoru nego u javnom.
“Za to nisu krivi radnici nego rukovodioci firmi i naši radnici sigurno mnogo više rade nego što su plaćeni”, kazao je Bajraktarević.Nezavisne novine
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Uzorak od 1200 je u redu, sa odgovarajućom zastupljenošću državnih i privatnih firmi i različitih djelatnosti.Siguran sam da su odgovori zaposlenih u privatnim u odnosu na državne firme značajno različiti. Ukupni podaci koji su prezentovani mislim da su “sarma”, zbog čega se slažem sa Mišićkom.
ti su dobri koji barem dodju pa vise na internetu ili caskaju ali ima onih koji uopste ne dolaze,ili jos gore ima i onih koji su korisniji kad nedodju.tu prije svega mislim na drustveni sektor,bogami u privatnom sektoru nije tako.tamo se svaki fening mora zaraditi u protivnom neces ga ni dobiti,a na drzavnim jaslama radio ne radio plata je redovna i to je pitanje dokle ce to trajati.mislim da smo blizu grckih procesa samo to vlast jos nekako odrzava.
meni se cini da je RS jos ranije usla u “grcke” procese ali se to vjesto prikriva
“Privatne poslove za vrijeme radnog dana najviše obavljaju pripravnici i ispitanici zaposleni u državnim kompanijama ili institucijama”
Ovo ste dobro napisali, moracu se sloziti sa Misickom (koju ne podrzavam u radu) kao i sa Barjaktarevicem. Volio bi da vidim privatnu firmu u kojoj se mogu primjeniti procenti dobijeni na ispitanicima. Dajte ljudi koga lazemo? Da li je neko uzeo da izracuna tj da napravi presjek stepena ucinka u drzavnom sektoru (nije bitno koja institucija) prije 20 godina i sada. Mislim da se moze dobiti zabrinjavajuci podatak upravo iz razloga koje ste gore naveli,naravno dodajmo tu jos zbrinjavanje rodbine , stranacki pripadnika dodajmo kvalifikacije ,iskustvo i dobijamo “rezlutate produktivnosti”