BEOGRAD, Iako je veliki broj firmi donio Akt o procjeni rizika na radnom mjestu, to je više učinjeno formalno, da bi se ispunila zakonska obaveza i nedovoljno se shvata značaj zaštite radnika od povrijeda i profesionalnih bolesti, rečeno je danas na debati “Da li smo bezbjedni na radnom mjestu” u organizaciji Centra za demokratiju u Privrednoj komori Beograda.
Ksenija Petovar, programski direktor Centra za demokratiju i profesorka Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, rekla je da u toku posljednje dvije godine veliki broj firmi donio Akt o procjeni rizika na radnom mjestu, ali da u velikom broju slučajeva firme preduzimaju mjere zaštite samo da bi ispunile formu, a ne da bi se suštinski obezbjedila sigurnost i zdravlje radnika na radnom mjestu.
To potvrđuju i rezultati istraživanja koje je sproveo Fond centar za demokratiju u saradnji sa Industrijskim sindikatom Srbije, na uzorku od oko sto firmi u kome je glavna tema bilo je donošenje i primjena Akta o procjeni rizika na radnom mjestu.
Ona je navela da je više od 75 odsto anketiranih firmi ispunilo zakonsku obavezu i donijelo Akt o procjeni rizika na radnom mjestu. Skoro 60 odsto je konstituisalo odbor za zaštitu zdravlja i bezbjednosti na radu, ali je samo trećina tih odbora aktivna, navela je ona.
U uzorku su bile zastupljene kako privatne firme, tako i državne kompanije i rezultati pokazuju da u obje grupe ima onih koje se ne pridržavaju propisa, rekla je Petovar.
Petina zaposlenih, prema tom istraživanju, ocjenilo je svoje radno mjesto kao nedovoljno bezbjedno, polovina smatra da rade na djelimično bezbjednim poslovima, a trećina da im je radno mjesto u potpunosti bezbjedno.
Dvije trećine zaposlenih znaju da je u firmi u kojoj rade postoji akt o procjeni rizika, ali samo polovina zna sadržinu tih dokumenata. Deset odsto radnika smatra da se ti propisi poštuju, a 63 odsto da se djelimično poštuju.
Vera Božić Trefalt, direktorka Uprave za bezbjednost i zdravlje na radu, rekla je da je potrebno usvojiti zakon o osiguranju od povreda na radu i profesionalnih registra, kako bi se zaokružio sistem zaštite koji je trenutno uređen Zakonom o bezbjednosti i zdravlju na radu.
Duško Vuković, predsjednik sindikata radnika građevine i industrije građevinskog materijala rekao je, iz perspektive te branše, da su radna mjesta u Srbiji “generalno nebezbjedna”. Kao jedan od glavnih razloga za to, on je naveo porast broja radnika koji rade na određeno, sezonskog rada i rada na crno, kao i angažovanje podugovarača, zbog čega su manje zainteresovani da obučavaju sopstvene radnike. Emg.rs