BANJALUKA, Radna grupa sastavljena od službenika Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH, Poreske uprave Federacije BiH /FBiH/ i Brčko distrikta predstavila je danas u Banjaluci ključne aktivnosti, rezultate rada i preporuke za unapređenje poštivanja poreskih propisa.
Razmjena seta podataka između poreskih administracija u BiH je od velikog značaja zbog kvalitetnije analize rizika na nivou BiH, te otkrivanja fiktivnih firmi i sprečavanja utaje svih vrsta poreza u BiH, saopšteno je iz Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH.
Prezentacije ove radne grupe, koja je podržana od eksperata tehničke misije Međunarodnog monetarnog fonda, bile su o temi “Razmjena podataka i analiza rizika” i “Unapređenje poštovanja poreskih propisa u određenoj privrednoj grani”.
Nakon što su sve poreske administracije u BiH u junu 2013. godine potpisale Memorandum o institucionalnoj saradnji i razmjeni podataka o poreskim obveznicima iz deset različitih oblasti, osnovano je Koordinaciono tijelo sastavljeno od osam službenika UIO, Poreske uprave Republike Srpske, Poreske uprave FBiH i Poreske uprave Brčko distrikta.
Podaci koji se razmjenjuju su registracija, spoljno-trgovinska razmjena, visina plaćenog poreza, podaci o krajnjoj potrošnji, povrat indirektnih i direktnih poreza, ostvareni promet dobara i usluga, poreske kontrole, prinudna naplata, poreski obveznici rizičnog profila.
Cilj razmjene podataka je unapređenje naplate poreza, čime će se pomoći u osiguranju makroekonomske stabilnosti i fiskalne održivosti BiH, entiteta Republike Srpske i FBiH i Brčko distrikta.
Podaci se razmjenjuju preko četiri veb portala, koji daju mogućnost provjere podataka za svih 10 oblasti.
Cilj radne grupe za unapređenje poštovanja propisa u određenoj privrednoj grani je profilisanje rizičnih grupa i identifikacija rizičnih poreskih obveznika, te bolja naplata poreskih obaveza.
U tom smislu poreski obveznici su podijeljeni u četiri kvadranta: visoko rizični poreski obveznici, ključni poreski obveznici, srednje rizični poreski obveznici i manje rizični poreski obveznici.
Urađene su i kartice rizika koje predstavljaju opis rizika određene privredne grane, u okviru kojih su trenutno građevinarstvo i hotelijerstvo identifikovani kao rizičnije grane privrede, jer je identifikovano 179 visoko rizičnih obveznika iz oblasti građevinarstva i 29 visoko rizičnih obveznika iz oblasti hotelijerstva.
Za poreske obveznike, koji pripadaju ovim privrednim granama napravljeno je pet strategija sa planovima, aktivnostima i zadacima, čija je realizacija planirana u narednom periodu sa glavnim ciljem povećanjem poštovanja propisa, naveode iz UIO.
Prezentaciji je prisustvovala i direktor Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge Banjaluka Jelena Ćetković. Srna