BANJALUKA, Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović nada se da će poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH pokazati odgovornost prihvatanjem zahtjeva Savjeta ministara da po hitnom postupku usvoje budžet čime bi taj postupak završili, kao što je već završen u Federaciji BiH i Republici Srpskoj.
“Polazim od toga da je interes svih u BiH da imamo usvojen budžet, jer je to uvijek bolje nego da imamo odluku o privremenom finansiranju. Nadam se, i pored toga što je Prijedlog budžeta u Predsjedništvu usvojen preglasavanjem”, rekao je Radmanović podsjetivši da su hrvatski član Željko Komšić i on glasali – za, a bošnjački član Bakir Izetbegović – protiv.
Radmanović ne vjeruje da će se SDA opredijeliti za potpunu blokadu budžeta, jer ima mogućnost za iskazivanje nezadovoljstva, kao što je to imao i Izetbegović, istakavši da opozicija mora imati odgovornost za ključne dokumente u BiH.
Radmanović napominje da je i sam na sjednici Predsjedništva imao primjedbi na budžet, isto onoliko koliko i Izetbegović, koje su se odnosile na smanjenje, za razliku od Izetbegovićevih, koji je tražio povećanje budžetskih stavki.
“Upravo zbog važnosti da Predsjedništvo utvrdi budžet odustao sam od svojih primjedbi. Mislim da i u narednoj fazi SDA, ako hoće da pokaže da vodi računa o BiH, o čemu često priča, a malo radi, mora da shvati da treba glasati za budžet”, ocijenio je Radmanović.
Reagujući na posljednje Izetbegovićeve izjave, u kojim je zloupotrijebio funkciju člana Predsjedništva BiH, Radmanović je kazao da svoje stavove može da iznosi samo kao pripadnik stranke.
“Ako u funkciji člana Predsjedništva govori na obilježavanju Dana Oružanih snaga, onda se u tom govoru ne može obračunavati s političkim neistomišljenicima. Dozvoljeno je da on ne misli da je potrebna demilitarizacija, ali ne može u predsjedničkom govoru o tome da se izjasni, jer takav govor mora biti zajedničko razmišljanje. Ako ga nema, onda se izbjegnu takvi sukobi. Jasno je svima u BiH da je SDA protiv demilitarizacije, ali to ne može iznositi”, naveo je Radmanović.
Isto tako, kaže on, Izetbegović nije smio u predsjedničkom saopštenju iznijeti stav o Republici Srpskoj da je nastala agresijom, genocidom i etničkim čišćenjem.
“To bi u svakoj normalnoj državi podrazumijevalo ne samo osudu, nego i pokretanje pitanja odgovornosti”, istakao je Radmanović.
Prema njegovim riječima, neprimjereno je, mimo Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, da član Predsjedništva napiše takve stvari za državotvorni entitet.
“Svima u ovoj zemlji je jasno da bez Srpske nema ni BiH. On tako radi protiv BiH, protiv jednog naroda. To su nedopustive stvari”, naglasio je Radmanović.
On je istakao da je demilitarizacija potpuno legitiman stav SNSD-a i da ga on kao stranački čovjek zastupa.
“Jasno je da za tako nešto treba saglasnost ključnih institucija BiH, prije svega u Predsjedništvu BiH, a nje nema. Ono što već nekoliko godina predlažem jeste smanjenje broja pripadnika Oružanih snaga BiH, što sam i ove godine učinio prilikom usvajanja budžeta, za 1.000 ljudi, jer mislim da je to jedan normalan put. BiH ne može izdržati da jednu trećinu budžeta izdvaja za Oružane snage BiH, koje to ne mogu opravdati svojom djelatnošću. Ali, nije bilo saglasnosti ni o tome”, kazao je Radmanović, dodavši da sve to ne znači da treba odustati od kvalitetnog i argumentovanog objašnjenja zašto treba smanjiti Oružane snage.
Govoreći o sadašnjem odnosu Turske prema BiH i Balkanu, Radmanović je rekao da je jasno da je BiH glavno uporište turske spoljne politike za djelovanje na Balkanu, upravo zato što političari i veliki dio građana Federacije BiH više “navija” za Tursku nego za BiH.
“Mislim da problemu u cjelini treba prilaziti na drugi način, stalnim razgovorom sa Turskom, objašnjavajući naše stavove i obeshrabrujući ih da oni imperijalistički gledaju na BiH i Balkan, jer to u 21. vijeku nije moguće”, zaključio je Radmanović.
Govoreći o saradnji zemalja u regionu, Radmanović je rekao da postoji zastoj u dobrim regionalnim odnosima koji su se proteklih godina razvijali.
“Za BiH je vrlo važno da bude u dobrim odnosima sa susjedima, ali i da susjedi između sebe budu u dobrim odnosima. Važno nam je da i Zagreb i Beograd budu u dobrim odnosima i mislim da to posebno ne treba pojašnjavati. Svi u regionu moramo se potruditi da nam ti odnosi budu što bolji. Ionako je mnogo nevolja, posebno ekonomskih, koje se manifestuju na unutrašnjem planu, i ako ih zbog retorike pravimo i na međunarodnom onda svi imamo mnogo veći problem”, rekao je Radmanović.
On ne očekuje da će do poboljšanja odnosa između Beograda i Zagreba doći do Nove godine, kao što to neki kažu, istakavši da se oni moraju popraviti, te da ih ne treba percipirati samo sa odnosima predsjednika.
“Ekonomski odnosi funkcionišu i dalje između BiH, Srbije i Hrvatske. Na njima treba insistirati i na njih vezati kulturne i sportske, koji su sve bolji”, dodao je Radmanović.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH rekao je da je sasvim normalno da dođe do promjene ponašanja Hrvatske ulaskom u Evropsku uniju u političkim i ekonomskim odnosima, jer će dio nadležnosti prenijeti na EU i moraće da se prilagodi novim pravilima.
“Nas posebno brinu ekonomski odnosi, jer je velika ekonomska razmjena između Hrvatske i BiH i već se pojavljuju određeni problemi u vezi sa prelaskom robe iz jedne u drugu zemlju, i to moramo hitno rješavati. Postoje kontakti i sastanci da bismo lakše prevazišli tu 2013. godinu. Ne mislim da će sve biti jednostavno, ali interes je i Hrvatske da to funkcioniše, jer je mnogo veći izvoz iz Hrvatske u BiH, nego obrnuto”, naveo je Radmanović.
On je dodao da je o tim temama razgovarao i sa predsjednikom Hrvatske Ivom Josipovićem, koji je pokazao dobru volju i želju da uradi sve što je moguće.
“Nameće se pitanje da li ćemo i operativno stići sve da uradimo do 1. jula, ali ćemo se potruditi”, rekao je Radmanović.
Komentarišući učestale napise u medijima o prekrajanju BiH i mapama koje, navodno, pripremaju SAD, kao i određeni političari u BiH, Radmanović je rekao da, prema njegovim saznanjima, SAD ne radi ništa po pitanju pravljenja mapa za BiH i ocijenio da je riječ o spekulacijama.
“SAD su uvijek, tako nam je bar saopšteno, za onu kvalitetnu organizaciju koja će praviti efikasnijim određeni prostor. Tu nije rečeno ni koliko treba entiteta, regija niti šta slično. Korak naprijed je samo ono što se unutar BiH dogovorimo”, rekao je Radmanović.
On je poručio da crtanje mapa predstavlja opasnost na svim prostorima na svijetu, a posebno u BiH i na Balkanu, dodavši da je, “kad god se ovdje neko igrao mapama, bilo mnogo problema”.
“BiH ima dva entiteta i tako ostaje sve dok se svi relevantni predstavnici entiteta i naroda ne dogovore drugačije. Potpuno je jasan naš stav da nema diranja u Republiku Srpsku i o tome uopšte ne treba raspravljati. Samim tim, svaka mapa koja zadire u Republiku Srpsku nevažeća je za sve političare iz Srpske”, poručio je Radmanović.
On je podsjetio da je Federacija BiH komplikovano organizovana, dodavši da se to pitanje mora vezati za njen ustav.
“U tom slučaju, tu ima i SNSD-a, jer smo tamo u vlasti. I spremni smo da razgovaramo o eventualnoj reorganizaciji. Razgovori bi se odnosili na trougao Glamoč-Grahovo-Drvar. To je posebno pitanje o kojem smo spremni da kažemo svoje mišljenje. Prema mom ličnom viđenju, sasvim je realna neka zajednica ovih opština, da ti ljudi ne bi bili zapostavljeni, što sada jesu”, rekao je Radmanović.
Radmanović je naglasio da se političari iz Srpske bore za ravnopravnost hrvatskog naroda u cjelini i protiv njihovog preglasavanja, zbog čega ni Srbi koji imaju većinu u ovim opštinama ne bi trebalo da budu preglasani u Livanjskom kantonu, što se dešava. Srna