PEKING, Zarade zaposlenih u Pekingu i Šenženu ove godine će sporije da rastu nego u prethodne dvije godine, piše londonski “Fajnenšel tajms”.
Minimalna plata u Šenženu, jednom od većih kineskih gradova sa oko 6,5 miliona stanovnika, u februaru će da se poveća za 15,9 odsto, na 1.500 juana (238 dolara), dok je u 2011. porasla za 20 odsto.
U Pekingu će minimalna zarada porasti za samo 8,6 odsto, dok je u prethodne dvije godine uvećana za 20, odnosno 20,8 odsto. Pozivajući se na kineska javna glasila, londonski list piše da je djelimično usporavanje rasta zarada izazvala nesposobnost malog i srednjeg biznisa da isplaćuje visoke zarade.
Kao razlog za usporavanje rasta plata navodi se i činjenica da Kina postepeno gubi status zemlje sa najjeftinijom radnom snagom. Pojedine kompanije, među kojima i kineske, već su preselile svoje fabrike i preduzeća u okolne azijske zemlje, posebno u Vijetnam i Indoneziju.
Kineska vlada je zacrtala plan da udvostruči zarade za pet godina, dok pojedini ekonomisti smatraju da takav rast nije u skladu sa ekonomskom konjunkturom.
Povećavanjem zarada, vlasti u Pekingu žele da ostvare dva cilja – da povećaju domaću potrošnju i snize nivo siromaštva u zemlji, objavljeno je na internet stranici “Lenta. ru”.
Krajem minule godine u Kini je održano više protesta radnika, nezadovoljnih platama i uslovima rada. U novembru je na ulice grada Donguan izašlo oko 7.000 radnika fabrika za proizvodnju sportske obuće “Najk” i “Adidas”.
Krajem decembra štrajkovalo je 2.000 radnika hemijske kompanije “Ćuanhua” u provinciji Sečuan. Masovne proteste organizovali su i radnici metalurške industrije, kojima je onemogućen prekovremeni rad zbog smanjene proizvodnje. Tanjug