BANJALUKA, Za Nacionalni park “Sutjeska” od suštinske je važnosti rješavanje putne infrastrukture, a za privlačenje turista potrebno je napraviti javno-privatno vlasništvo u mjeri u kojoj komercijala dozvoljava, rečeno je tokom dvodnevne radionice u ovom nacionalnom parku.
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić istakla je da je u projektu “Kampanja za podizanje nivoa informisanosti javnosti o zaštićenim područjima u Republici Srpskoj”, u okviru koje je održana ova radionica, do sada kreiran niz medijskih sadržaja i štampanih propagandnih materijala, kojima se javnosti šalju poruke o adekvatnom ponašanju u okviru zaštićenih područja, ali i o potencijalima koji nisu dovoljno iskorišćeni, saopšteno je iz agencije “Info 5”.
Ona je do kraja kampanje najavila i okrugli sto sa predstavnicima stručne javnosti usko vezane za ekologiju i biodiverzitet, kreiranje radio i televizijskih emisija, čija će tema biti zaštićena područja, kao i televizijskih reportaža kojima će biti prikazivane njihove turističke i prirodne ljepote.
Golićeva je dodala da je Ministarstvo ulaganjem grant sredstava Međunarodne banke za obnovu i razvoj za zaštićena područja obezbijedilo svu tehničku opremu poput motocikala, traktora sa priključcima, kancelarijsko-informatičke opreme, meteoroloških stanica, radne odjeće i obuće za zaposlene u nadzornoj službi, kao i dvije stručne obuke za 40 učesnika.
Načelnik opštine Foča Radisav Mašić istakao je da sada nedostaju prateći sadržaji, infrastruktura i ono što bi moglo privući i zadržati turiste i napraviti dobru propagandu.
On je naglasio da, ne dirajući zaštićenu zonu, koju treba sačuvati zbog biodiverziteta, u tranzitnom dijelu treba napraviti uslužne objekte, a da Nacionalni park kao krovna institucija određuje sve uslove pod kojima će raditi.
Načelnik opštine Gacko Milan Radmilović, koja se sa opštinama Foča i Kalinovik graniči sa Nacionalnim parkom “Sutjeska”, izjavio je da je od suštinske važnosti izgradnja putnog pravca Čemerno, koji će omogućiti veći broj prolazaka.
“Osim lijepe prirode i lovnog turizma, treba se bazirati na ljetni i zimski turizam, s tim što Vlada treba ovu teritoriju zadržati u svom vlasništvu, a ugostiteljski sadržaji da se prepuste u privatno. Ali ipak najvažnije je riješiti putnu infrastrukturu, posebno dio Zelengore koji predstavlja fantastičan, a nedovoljno iskorišten potencijal“, rekao je Radmilović.
On je napomenuo da je to dugotrajan proces ali da se već ovom kampanjom ide u tom smjeru.
Klimatolog sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci Goran Trbić je prezentovao rad „Klima i klimatske promjene“ kao dio aktivnosti usvajanja Drugog nacionalnog izvještaja o klimatskim promjenama, u okviru kojeg je predstavljena i strategija adaptacije na klimatske promjene koje treba da se provode kroz sektore poljoprivrede, vodoprivrede, šumarstva i turizma.
“U tom izvještaju su dva klimatska modela prema kojima su definisane promjene temperature i količine padavina koje nas očekuju do kraja 21. vijeka. Nažalost, istraživanja pokazuju da su povećanja temperature rapidna, a očekuju se i smanjenja padavina, pogotovu u ljetnom periodu“ rekao je Trbić.
Radionici su prisustvovali i poslanici Narodne skupštine Republike Srpske iz Foče Veljko Marić i Nikola Perišić. Srna