MOSKVA, Novoizabrani predsjednik Ruske Federacije, još uvijek aktuelni premijer Vladimir Putin “konačno i čvrsto” je usmjerio zemlju ka bezdeficitnom budžetu.
On je posavjetovao finansijske vlasti da ograniče nivo državnog duga na 15 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u naredne tri godine.
“Do 2015. godine moramo konačno i čvrsto da postignemo bezdeficitni budžet”, rekao je Putin na kolegijumu ruskog ministarstva finansija.
Prema riječima premijera, koji se priprema da po treći put zauzme predsjedničku poziciju ovog puta na šest godina, strateški zadatak finansijske vlasti je održavanje umjerenog dužničkog opterećenja, što zahtjeva obuzdavanje rasta državnog duga u naredne tri godine na 15 odsto BDP, uz minimizaciju obaveza prema stranim povjeriocima.
To bi, međutim, moglo da stopira strategiju prelaska na inovacijsku ekonomiju, koju je predložilo ministarstvo za ekonomski razvoj.
Rusko ministarstvo za ekonomski razvoj je krajem prošle nedjelje predložilo vladi dugoročni model razvoja zemlje, takozvanu “Strategiju-2030”, u kojoj su ponuđene dvije varijante – rast državnih investicija i zaduživanje u cilju prelaska na inovacijsku ekonomiju, ili stroga budžetska štednja sa uvozom tehnologije i dominaciju gorivo-energetskog kompleksa.
Putin je u svom prošlonedjeljnom izlaganju obećao da će do kraja 2012. godine odlučiti da li će sredstva fonda nacionalnog blagostanja trošiti za investicije u ekonomiju, upozorivši da za sada nije ubjeđen u ispravnost prijedloga da se zahvata iz penzionog “sigurnosnog pojasa”.
Rusko ministarstvo za ekonomiju je predlagalo da se dio fonda za nacionalno blagostanje uloži u dugoročne strateške projekte u Rusiji i inostranstvu, a sam Putin je u svojoj predizbornoj kampanji rekao da bi dio “rezervi” mogao da se iskoristi radi razvoja ruskog Dalekog istoka.
Ovo ministarstvo smatra da će inovacijski scenario smanjiti zaostajanje Rusije za razvijenim zemljama.
Prema proračunima ministarstva finansija, pad cijena nafte za 10 dolara po barelu dovodi do smanjenja prihoda od 600 milijardi rubalja (20,17 milijardi dolara), što je jednako budžetskim rashodima za obrazovanje. Izvoz nafte i gasa je 2000. godine ruskom budžetu donosio 24,7 odsto prihoda, a 2011. godine 49,6 odsto. Tanjug