MOSKVA, RIM – Rusija je normalizovala svoju ekonomsku politiku i budžet će biti u suficitu, izjavio je danas ruski predsjednik Vladimir Putin koji je u formatu video-konferencije učestvovao u plenarnoj sjednici samita G20 u Rimu.
Prema njegovim riječima, u Rusiji je 2020. godine deficit budžeta porastao na četiri odsto usljed ogromnih mjera podrške stanovništva, malog i srednjeg biznisa i zdravstvenog sistema, prenosi Sputnjik.
To je takođe omogućilo da se oporavi tržište rada.
„A ove godine smo normalizovali svoju makroekonomsku politiku tako da će budžet biti u suficitu. Ne samo da smo to postigli, nego smo i pooštrili monetarnu politiku“, rekao je ruski lider.
Istovremeno je ukazao na to da je situacija u zemljama G20 nešto drugačija.
„Ako je u periodu od 2017. do 2019. godine deficit budžeta u prosjeku iznosio 3,8 odsto BDP-a, u 2020. godini usljed pandemije povećao se na 11,2 odsto, a ove godine, iako se smanjio, i dalje ostaje na prilično visokom nivou – 8,7 odsto. Želio bih da istaknem da 40 odsto budžetskog deficita svih zemalja G20 za 2020-2021. godinu otpada na SAD“, skrenuo je pažnju Putin, istakavši da globalna ekonomija zavisi od položaja američke ekonomije.
Ruski predsjednik je upozorio da povećanje budžetskih deficita u različitim zemljama svijeta prijeti visokom globalnom inflacijom.
„Prekomjerno stimulisanje dovelo je do opšte nestabilnosti, porasta cijena finansijskih sredstava i robe na pojedinim tržištima – energije, hrane i tako dalje. Osnovni uzrok tih pojava je ozbiljni budžetski deficit u razvijenim ekonomijama. To je glavni uzrok. To stvara rizik od visoke globalne inflacije u srednjoročnoj perspektivi, usljed čega ne samo da se povećavaju rizici od smanjenja poslovne aktivnosti, nego se učvršćuje i produbljuje nejednakost“, konstatovao je Putin.
Sastanak lidera G20, 16.po redu, održava se danas i sutra u Rimu. Zbog epidemiološke situacije ruski predsednik Vladimir Putin učestvuje onlajn oba dana samita. Tanjug