BEOGRAD, Prema finansijskom izveštaju Javno preduzeće “Putevi Srbije” u decembu 2017. dugovalo je 4,028 milijardi dinara putarskim preduzećima.
Podaci od prije nedjelju dana pokazuju da je taj dug smanjen i iznosi 165 miliona dinara, izjavila je ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukutre Zorana Mihajlović.
Ministarka je, na pitanje novinara nakon obilježavanja 70 godina BEOGRADSKE KONVENCIJE, objasnila da su “Putevi” imali dug od četiri milijardi dinara, jer putarska preduzeća nisu poštovala rokove iz ugovora, te im “Putevi Srbije” nisu ni mogli isplatiti novac za nezavršeni posao.
Mihajlović je to rekla komentarišući finansijski izveštaj za 2017. po kojem, a na konstataciju novinara, da “Putevi Srbije” u odnosu na 2014. duguju 10 puta više putarskim preduzećima.
“Većina dugova od te četiri milijarde dinara nisu u potpunosti isplaćeni jer mnogi od njih nisu ispoštovani, pa nisu ni mogli da budu isplaćeni. S druge strane, “Putevi Srbija” danas u odnosu na 2014. održavaju 200 kilometara auto-puteva više”, istakala je Mihajlović.
Ona je podvukla da Vlada Srbije i ministarstvo na čijem je čelu od 2015. godine ne duguje novac ni jednom izvođaču radova, već su sav novac, kaže, prebacuju “Putevima Srbije” kroz subvencije.
“Oni su od tog novca, ali i od novca koji ostvaruju kroz naplatu putarine, dužni da plate izvođače”, navela je Mihajlović.
U tom finansijskom izvještaju stoji i da “Putevi Srbije” imaju veliki gubitak, kaže Mihajlović, a taj gubitak postoji jer su, navodi, visoki troškovi amortizacije, a ne zbog toga sto su “Putevi Srbije uzeli neki novac”.
“Svi putevi koji se održavaju, a i onih koji se grade imaju jako visoke troškove amortizacije. To je čisto pitanje knjigovodstva, za koje ja smatram da treba drugačije da se predstavi da bismo realno mogli da prikažemo da li su oni na gubitku, ili možda na dobitku”, rekla je Mihajlović.
Kako su ti troškovi visoki, Mihajlović ističe da su zbog toga prošle godine izmjenili način održavanja puteva, jer sada neće određene firme održavati pojedine puteve u Srbiji, već će poslovi biti dobijani putem javnog poziva.
“Na taj način smanjili smo troškove održavanja za 50 miliona evra”, zaključila je Mihajlović. Tanjug