BANJALUKA, Više od 70 odsto građana nezadovoljno je opštim stanjem bh. puteva, pokazala je anketa Auto-moto saveza RS (AMS RS).
Na anketno pitanje sa sajta AMS RS, koje glasi “Kako ocjenjujete stanje puteva u BiH”, čak 41 odsto ispitanih je odgovorilo da su saobraćajnice očajne, dok se njih 29,8 odsto opredijelilo za odgovor “Kasnimo za Evropom bar 50 godina”. Samo 0,5 odsto korisnika bh. puteva smatra da su oni izvrsni.
Ovim poražavajućim podacima stručnjaci iz oblasti saobraćaja nisu iznenađeni. Kažu da je dovoljno napraviti osvrt na policijske biltene, prema kojim je stopa smrtnosti na putevima u BiH višestruko veća nego u evropskim zemljama.
U BiH se, prema podacima iz policijskih struktura, u prvih devet mjeseci 2010. godine dogodilo čak 28.000 saobraćajnih udesa. U njima je poginulo više od 250, a povrijeđeno više od 7.100 osoba.
“Većina nezgoda i nesreća dogodi se zbog neprilagođene brzine kombinovane upravo s uvjetima na putu. Oko 30 ih se dogodilo i zbog odrona na cesti”, rekli su u FUP-u.
“Postojeću bh. cestovnu infrastrukturu neophodno je modernizovati, ali i sagraditi nove puteve”, stav je Ševala Kovačevića, diplomiranog inženjera saobraćaja i ovlaštenog sudskog vještaka za saobraćaj BiH.
“Zabrinjava to što stanje cesta u velikom procentu utiču na nesreće. Putnu infrastrukturu u BiH, koja je sada u izuzetno lošem stanju, treba dići na noge”, zalaže se Kovačević.
Komentarišući anketu prema kojoj bh. građani nisu zadovoljni saobraćajnicama u našoj zemlji, Perica Pećanac, portparol Auto-moto saveza RS, kaže da je stav AMS RS da putevi nisu toliko loši.
“Ipak, ima puteva koji nisu zadovoljavajućeg stanja, ali generalno gledano, naš stav je da situacija nije takva kao što je to pokazala ova anonimna anketa”, kazao je Pećanac.
S druge strane, iz Bh. auto-moto kluba (BiHAMK) navode da je neke saobraćajnice neophodno sanirati i modernizovati.
U ”Putevima RS” podsjećaju da je to preduzeće 2007. godine započelo pilot projekat utvrđivanja rizičnih sektora i opasnih tačaka ma putnoj mreži RS.
“Cilj ovog projekta je da budu utvrđene opasne dionice, čiji su uzrok saobraćajne nesreće. Takođe, ‘Putevi RS’ kontinuirano u sklopu redovnog održavanja putne mreže, rehabilitacije, rekonstrukcije i zaštite magistralnih i regionalnih puteva, radi na rješavanju opasnih mjesta koja su nastala kao, primjera radi, posljedica odrona”, kazali su u ovom preduzeću.
Iz Direkcije za ceste FBiH kažu da su za nesreće uglavnom krivi vozači.
Kako ocjenjujete stanje puteva u BiH
41 % Očajno
29,8 % Kasnimo za Evropom bar 50 godina
21,8 % Primjereno našem standardu
6,9 % Prilično dobro
0,5 % Izvrsno
Zemlje EU s najopasnijim putevima
– Rumunija
– Grčka
– Poljska
– Bugarska
– Letonija
Nezavisne novine