-
Gradonačelnik se prije mjesec hvalio da je sve spremno, danas izbjegava pozive novinara
-
Prema objavi na sajtu grada, od jutros je na terenu više od 50 vozila
BANJALUKA – Izjava da je “zimska služba spremna za predstojeću sezonu, uz dovoljno mehanizacije i soli za posipanje ulica”, gradonačelnika Banjaluke Draško Stanivuković, kada se u novembru uslikao sa radnicima i bagerima pokazala se kao potpuno netačna, u šta su se građani uvjerili par sati nakon što je pao snijeg najavljivan pet dana ranije.
Uprkos super preciznoj vremenskoj prognozi koja je u minut najavila početak padavina, njihov obim i temperaturu, nastupio je potpuni kolaps Banjaluke koji traje od juče ujutro i koji će, po svemu sudeći, trajati dok snijeg sam ne odustane i istopi se.
Od tada do danas nisu očišćene ulice i trotoari ni u centru ni na periferiji grada, građani se bore sa klizavim utabanim stazama, palim stablima i granjem, nanosima snijega i drugim “zimskim sadržajima”.
Zato su se pametne glave u gradskom Štabu za vanredne situacije dosjetile da formiraju volonterske timove i daju ih na raspolaganje građanima i pored činjenice da su za rad zimske službe, čija se aktivnost ove godine svodi na nekoliko dana akcije, već platili preko milion maraka.
“Obišao sam našu zimsku službu kako bih se uvjerio da je naš grad spreman za predstojeću zimsku sezonu. Spremna je sva mehanizacija, a nabavljene su i dovoljne količine abrazivnog materijala i soli. Sve naše službe su spremne, a u proteklom periodu dobili smo i pojačanje u kontekstu radne snage, ali i nove opreme“, rekao je gradonačelnik, kojeg u posljednjih 48 sati nema nigdje niti se javlja novinarima da odgovori na pitanja “đe je zapelo”.
Milion za zimsku službu, a zovu volontere da „lopataju“
S obzirom na to da je za nespremnu zimsku službu, dakle, izdvojeno oko 1.050.000 KM iz budžeta građana, nije jasno da li su firme koje su pobijedile na tenderu nemoćne da se izbore sa dvodnevnim snijegom ili prosto nisu na vrijeme počele da rade svoj posao.
To bi možda mogao da pokaže i famozni GPS sistem koji je ranije uveden i koji bi mogao da pokaže gdje su vozila bila kada je trebalo da krenu u akciju posipanja soli i čišćenja puteva.
Inače, puteve na području Banjaluke održava komunalno preduzeće “Čistoća”, dok par naselja na obodu čisti firma “Kozaraputevi”.
Nažalost, direktor “Čistoće” Aleksandar Bajić takođe se nije javljao na telefon, pa nismo uspjeli da saznamo zbog čega je došlo do ovih problema i da li se i sa kakvim poteškoćama suočavaju.
Prema objavi na sajtu grada, od jutros je na terenu više od 50 vozila (kamioni i traktori sa ralicama i posipačima), a kažu i da će biti angažovana i dodatna mehanizacija za čišćenje puteva.
Na raspolaganju su i druge službe, a grad je, zaista opravdano, apelovao i na građane da se dohvate lopata i očiste ispred svojih kuća, zgrada i poslovnih prostora, pazeći da ne zatrpaju trotoare i puteve.
Nedostatak radnika
Prethodnih godina, prije nego što su odabrane samo dvije firme za zimsku službu (koje dalje angažuju podizvođače), ulice Banjaluke održavalo je daleko više firmi. Tako je uz “Čistoću” i “Kozaraputeve” među njima bio i “Eko–euro tim”, “Niskogradnja, “Rotor”, “Golden kard” i drugi.
Direktor firme “Eko-euro tim” iz Banjaluke Zoran Vučenović, objašnjava da se kroz javnu nabavku kojom je definisan rad zimske službe ukrupnila situacija da snijeg čiste samo dvije najveće firme kojima se isplati da pripreme mehanizaciju, čekaju i dežuraju.
“Napravljeno je da samo ovi najveći mogu uzeti posao jer imaju dežurstva, plaćaju ih za dežurstva na auto-putu, a zakon ne brani da ih prijave na više mjesta, pa im je to lakše. Mi smo bili jedna od većih firmi, imali smo 40-50 ralica i čistili smo ranije ogromno područje, uključujući Mejdan i Starčevicu, a sada to rade drugi“, kaže Vučenović.
Na pitanje da li je grad mogao da angažuje podizvođače i da rješava problem odmah, kaže da se tu javlja problem nedostatka radne snage.
“Bitno je da se zna da u većini firmi jedan kamion ima jednog vozača, a on ne može da radi bez pauze, spavanja i odmora. Snijeg se mora čistiti 24 sata i potrebno je dosta ljudi da bi se radilo 24 sata. Ipak ovo nije veliki snijeg, nego se radi o smanjenoj mogućnosti“, kaže Vučenović.
Da nisu možda neizmirena dugovanja?
Međutim, ono o čemu mnogi ne žele da govore su milionska dugovanja koje grad ima prema izvođačima, posebno za prošlu godinu u kojoj nije usvojen rebalans.
Podsjetimo i na to da je “Fortis grupa” u čijem je vlasništvu firma “Krajinaputevi” u avgustu ove godine tužila grad Banjaluku zbog duga od 228.554 KM. Firma je angažovana za rekonstrukciju mosta preko Široke rijeke, ali da to grad nije platio. Grad se branio time da je podnesena neuredna tužba.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svjedoci smo svi juce i danas da nista ne ciste ulice Banjaluke. Jutros sam lopatao snijeg dva sata i ni jednom nije prosao grn glavnom ulicom, ovom nasom nije nikako.
U zadnjih 10 godina samo dobijaju milione za ciscenje grada, snijega nigdje… sada snijeg pao i nema ih nigdje.
Moj otac je radio za Kozaraputeve i kada snijeg pada niko nije kuci dolazio, radili stalno bez prekida – i to bude par dana i moraju padavine prestati.
Sada ovi sto ciste, prvo kafa, vjerovatno i rakija i lagano oko 9.30h pale vozila.
S trece strane gradonacelnik se gotivi na Jahorini! Bravo majstore!
Pamtimo ovo! Kao sto pamtimo sto je Dodik napucao svoje retarde da tuku djecu u SD Borik!
Sve vam po redu.. !
Nije ni u Prijedoru nista bolje, samo sto svi sute o tome. Djeca od kuce do skole gaze vodu do gleznjeva. Ne znam zasto svi samo pisu o Banjaluci i o Drasku a gdje su snsd gradonacelnici niko nista,a ovdje haos po ulicama
Postovana Dragana, ja licno pisem o problemima u Banjaluci, zato sto tu cijeli zivot zivim, te ukazujem na probleme koje svakodnevno susrecem.
Nikom iz Prijedora se ne brani da kritikuje i ukazuje na probleme. Za prijedorsku sutnju sigurno nisu krivi Banjalucani. Pozdrav