BEOGRAD, Ministarstvo finansija Srbije pripremilo je Nacrt zakona o preuzimanju duga prema putarskim preduzećima.
Kako za „Novosti“ kaže Milutin Mrkonjić, ministar saobraćaja Srbije, ovaj dokument po hitnoj proceduri ide na sjednicu Vlade Srbije u ponedjeljak, a usvajanje u parlamentu očekuje se početkom jula. Od sredine sljedećeg mjeseca trebalo bi da krene isplata putarima, kojima „Putevi Srbije“ zaključno sa 1. aprilom ove godine duguju nešto više od 1,3 milijarde dinara.
Dug za izvedene radove nastao je zbog drastično smanjenog budžeta „Puteva Srbije“, koje nije u mogućnosti da izmiri ove obaveze. Zakonom će Republika preuzeti taj dug, biće to javni dug, a novac će se obezbjediti rebalansom budžeta. Isplata neće ići preko „Puteva Srbije“, već direktno na račune putarskih firmi.
– U pitanju je sudbina 25 putarskih preduzeća, koja zapošljavaju oko 10.000 radnika – navodi Mrkonjić.- Od 29. maja počeli smo pregovore sa sindikatom putara i predstavnicima Udruženja poslodavaca putne privrede kako bismo zajednički našli rješenje. Imali smo tri sastanka i sve je dogovoreno. Ministarstvo finansija je odmah pripremilo Nacrt zakona i taj dokument nam je proslijeđen na mišljenje.
Sindikat putara je za 26. jun zakazao štrajk, ali s obzirom na to da je sa predstavnicima Vlade Srbije postignut dogovor, razloga za proteste nema. Sindikat, međutim, ne odustaje od štrajka, jer Vlada Srbije, kako kažu, nije obezbijedila novac za održavanje saobraćajnica iz akciza na gorivo.
– Vlada Srbije želi da pomogne putarima, znamo da su u teškoj situaciji, ali ćemo naći načina kako da se za „Puteve Srbije“ ubuduće obezbjede sredstva za održavanje saobraćajnica – ističe Mrkonjić. – Prema prijedlogu rebalansa Ministarstvo saobraćaja će imati oko 2,7 milijardi dinara manje, mora da se štedi, a da velike, razvojne projekte ne ugrozimo. Ali, država mora da izmiri dugovanja, koja su nesporna.
Ministarstvo finansija je, inače, prošle nedjelje krenulo i sa emitovanjem obveznica, kojima će putari naplatiti svoja potraživanja od lokalnih samouprava. Riječ je o obavezama sedam opština i gradova, koje neimarima duguju 550 miliona dinara. Time će svoja potraživanja naplatiti još 12-13 putarskih preduzeća. Ali opštine će ovih 550 miliona dinara morati da vrate državi.
Nadležni o “Alpini“
– Očekujemo da obnova starog mosta na Dunavu kod Beške, na auto-putu Beograd – Novi Sad, bude završena u julu i to prije špica sezone – kaže Milutin Mrkonjić. – Radove na tom mostu izvodi „Alpina“, a zvaničnu informaciju o bankrotu te austrijske kompanije još nemamo. „Koridori Srbije“ imaju sa „Alpinom“ ugovore na realizaciji dva velika projekta na istočnom kraku Koridora 10, gdje „Alpina“ kasni sa izvođenjem radova. Kasni i sa željezničkim mostom na Velikoj Moravi. Kada budemo imali zvanične informacije o statusu „Alpine“ odlučićemo šta dalje.
Dmitar Đurović, direktor „Koridora Srbije“ kaže za „Novosti“ da je zvanično tražio odgovor o statusu „Alpine“.
– Procedura nalaže da se prvo obratimo „Eptisi“, preduzeću koje je Svjetska banka kao kreditor odredila za nadzor, što smo odmah uradili – objašnjava Đurović. Novosti