MOSKVA, Novi lider Sjeverne Koreje Kim Džong Un dao je ukaz da se otvori diskusija o reformama u ekonomiji i ne boji se da razmotri ni kapitalističke metode upravljanja.
Predstavnik Radničke partije Koreje je saopštio za japanski časopis Majniti, da je Kim Džong Un spreman da primjeni bilo koje korisno ekonomsko iskustvo – neka je to Kina, Rusija ili Japan.
Taj list tvrdi da je novi lider Sjeverne Koreje pozvao da se ukine svaka cenzura pri razmatranju pitanja poboljšavanja ekonomske situacije u zemlji. Takođe, moguće je slobodno iskazati mišljenje, bez straha od ideološkog gonjenja.
Analitičar Institiuta Dalekog Istoka RAN Konstantin Asmolov kaže za Glas Rusije da je prerano prihvatiti ovu informaciju kao ozbiljnu.
“Japanski mediji periodično plasiraju informacije, za koje je potpuno nejasno odakle potiču. Imaju za cilj da podignu prašinu kao jeftina senzacija. Trebalo bi da se sačeka i provjeriti tu informaciju, kada o ovoj diskusiji u Sjevernoj Koreji progovore diplomate ili kineski i ruski eksperti, a ne pristrasni japanski mediji“, kaže on.
Izjave o pozivu Kim Džong Una da se tržište u Sjevernoj Koreji prilagodi kapitalističkim odnosima mogu se smatrati „prilično neočekivanim“.
Ruski ekspert Instituta ekonomije RAN za pitanja Koreje Georgij Toloraja smatra da je “za Sjevernokorejce potreba ka reformama nasušna već mnogo godina. Problem je u tome, što oni ne smiju da ‘otvore’ svoju zemlju. Ideje koje bi mogle doći iz inostranstva i uopšte komunikacija sa strancima mogla bi da uruši sistem kakav sada tamo postoji i da dovede do preuzimanja vlasti od strane Južne Koreje”.
“Zato je jasno, zbog čega se u Sjevernoj Koreji ne počinje sa reformama. Ekonomske promjene bi trebalo ograničiti u unutrašnje okvire. Za početak, legalizovati ono što već kao takvo postoji.To je tržišna trgovina, sitno privatno preduzetništvo, razmjena robe među preduzećima. To sada postoji, ali van pravnih okvira, ilegalno je i sa vremena na vrijeme, ljude koji se time bave, podvrgavaju krivičnom gonjenju”, navodi on.
Rusija je već predložila šemu, koja može da pomogne Sjevernoj Koreji da izađe iz izolacije i razvije saradnju sa tržišnim osnovama. To je postavljanje gasovoda u Južnoj Koreji, a preko teritorije Sjeverne, povezivanje željezničkih puteva dvije Koreje sa Transsibirskom magistraloom. Na taj način, moguće je djelimično se koristiti ruskim iskustvom realizacije mnogih komercijalnih projekata- ne socijalističkih i ne kapitalističkih, nego tržišnih, prenose agencije.