BANJALUKA, BiH u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/ ima obavezu da u prelaznom periodu postepeno uskladi svoje zakone u carinskom sistemu sa zakonima i praksom EU, izjavio je danas pomoćnik direktora Uprave za indirektno oporeizvanje /UIO/ BiH Bogdan Novaković.
On je naveo da pri tome značajno mjesto ima pojednostavljenje carinskih procedura, prvenstveno nepotpuna carinska prijava, lokalni postupak carinjenja u izvozu, te uspostavljanje elektronske kontrole za pojednostavljivanje prijavljivanja robe na osnovu fakture, koji je već u primjeni.
Učestvujući na obuci za poslovne subjekte o pojednostavljenju carinskih postupaka, Novaković je naglasio da UIO i Tehnička pomoć carinskim i poreskim upravama EU /EU TACTA/, već uveliko vode pripremne aktivnosti za praktično pojednostavljivanje carinskih procedura, za koje trenutno UIO može osigurati i informatičku podršku.
Boris Kostelic iz slovenačke carine dao je hronologiju pojednostavljenih postupaka koje EU koristi od 1992. godine, naglasivši da je u BiH funkcija carine još uvijek prvenstveno fiskalnog karakrera, tj. služi za prikpljanje sredstava, a u EU ona prioritetno ima zaštitnu ulogu kako bi zaštitila tržište od falsifikata, sumnjivih roba, roba koje ne zadovoljavaju standarde i slično.
On je rekao da pojednostavljenje carinskih procedura predstavlja odstupanje od uobičajenih procedura, čiji je cilj smanjivanje troškova carine i privrede, smanjenje čekanja na carinskim terminalima, ubrzavanje protoka roba, čime se olakšava poslovanje privrednim subjektima.
Kostelic je naveo da Slovenija primjenjuje model nepotpunih prijava i lokalno ili kućno carinjenje, pa se kod 80 odsto kamiona carinski poslovi obavljaju na parkingu firmi ili špeditera, a 20 odsto na carini ili terminalima, što dosta pojednostavljuje izvozne aktivnosti.