SARAJEVO, Finansijski sektor jedan je od najnaprednijih sektora u BiH u kome su tokom proteklih godina postignute značajne reforme, međutim, put BiH ka članstvu u EU zahtijevaće više reformi i poboljšanja, istakao je direktor Američke agencije za međunarodni razvoj /USAID/ u BiH Alan Rid.
Rid je rekao da USAID, putem projekta “PARE”, podržava reformu finansijskog sektora u BiH sa ključnim institucijama, kako bi se ojačao regulatorni sistem za finansijske usluge, te kreirao ambijent za zdrav ekonomski razvoj.
On je na dodjeli diploma za učešće na studijskom putovanju u SAD predstavnicima Centralne banke BiH, Agencije za osiguranje depozita, Agencije za osiguranje, te agencija za bankarstvo u Republici Srpskoj /RS/ i Federaciji BiH, rekao da se očekuje da će “znanje koje su stekli pomoći u kreiranju i implementaciji internacionalnih principa i standardu regulative finansijskih reinstitucija u BiH”.
Direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac rekla je da se standardi po kojima posluju banke u velikim državama i u BiH ne razlikuju puno, ali da je u SAD već donesen zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji će početi da se primjenjuje na ljeto, te izrazila nadu da će on i u BiH biti ubrzo aktuelan.
“BiH je mala zemlja i naš bankarski sektor je mnogo manji i sigurno ćemo koristiti daleko jednostavnije mehanizme. U tom smislu je već donesen zakon u Agenciji za bankarstvo RS, gdje se uvodi ombudsman za bankarski sektor”, istakla je Injac, dodajući da tek predstoji donošenje nekih drugih zakonskih akata koji, između ostalog, treba da sadrže i mogućnosti za privremeno vraćanje kredita.
Direktor Agencije za osiguranje depozita BiH Josip Nevjestić rekao je da je ova finansijska institucija, u poređenju sa američkom, u najvećoj mjeri implementirala osnovne principe u programu osiguranja depozita i da se program BiH dobrim dijelom nalazi na istom putu kao i razvijeniji programi.
“Mi treba da nastavimo da što kvalitetnije pratimo rad banaka, da bi se slučaj osiguranja sveo na najmanju moguću mjeru, da se ne dođe u situaciju da se mora vršiti isplata osiguranja depozita”, izjavio je Nevjestić novinarima.
Savjetnik u Centralnoj banci BiH Anka Musa rekla je da su u SAD imali priliku da se upoznaju sa načinima borbe sa ekonomskom krizom, ali i sa greškama koje su učinjene, odnosno sa propustima koji su učinjeni na samom početku globalne finansijske krize.
Prema njenim riječima, BiH nema razvijeno tržište kapitala, tako da posljedice krize nisu ni mogle da budu u onoj mjeri u kojoj su bile u SAD.
Osim mogućnosti da steknu generalni uvid u regulativu američkog finansijskog sektora, studijsko putovanje je uključilo i posjete ključnim finansijskim institucijama, među kojima je Federalna agencija za osiguranje depozita, Direkcija za regulativu finansijskog sektora, Udruženje za industriju vrijednosnih papira i finansijskog tržišta, te Ministarstvo finansija SAD.