BEOGRAD, U robnoj razmjeni Srbije sa svijetom Hrvatska, sa kojom je prošle godine ostvaren obim prometa od oko milijardu dolara, zauzima 12 mjesto.
Kad je riječ o izvozu robe iz Srbije, Hrvatska se našla na devetom mjestu spoljnotrgovinskih partnera, dok ostvareni uvoz svrstava tu zemlju na 13 mesto. U proteklih sedam godina obim robne razmene uvećan za više od sedam puta, preciznije sa 133 miliona na 988 miliona dolara.
Dejan Jovović, savetnik Biroa za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije, kaže da će stvaranje zone slobodne trgovine, koje je CEFTA sporazumom predviđeno do kraja 2010. godine, biti znatno otežano ukoliko se ne eliminišu necarinske prepreke.
On ističe da nepriznavanje sertifikata o kvalitetu i neusaglašenost domaćih standarda sa propisima EU i STO predstavljaju veliki problem za privrednike. Jedna od prepreka koja i te kako opterećuje ekonomsku saradnju sa Hrvatskom svakako su i neriješeni imovinsko-pravni odnosi.
„Prema procjenama Direkcije za imovinu Srbije vrijednost zgrada, stanova i odmarališta srpskih preduzeća, ali i lokalnih samouprava, u Hrvatskoj u trenutku raspada SFRJ iznosila je 1,8 milijardi evra, a hrvatskih u Srbiji oko 800 miliona evra”, podsjeća Jovović.
Danas u Srbiji posluje više od 200 hrvatskih preduzeća i predstavništava što se može objasniti solidnim učešćem hrvatskih preduzeća u privatizacionim procesima u Srbiji. Kada je riječ o prisustvu srpskih firmi na tlu Hrvatske taj broj je znatno manji – tek oko desetak.
Direktne investicije hrvatskih preduzeća u Srbiji realizovane u periodu od 1999. do 2008. godine dostigle su iznos od oko 500 miliona evra što je više od 19 odsto ukupnih hrvatskih ulaganja u inostranstvu, čime je Srbija zauzela drugo mjesto, odmah poslije Holandije, na listi zemalja u koje je Hrvatska najviše investirala. Najveći ulagači su Agrokor, Pevec, Vindija, Idea, Lura, Našice-cement, Kroacija osiguranje i Magma.
Kad je riječ o protoku kapitala u obrnutom smjeru, odnosno iz Srbije u Hrvatsku, najveću investiciju od 20 miliona evra, realizovao je koncern Svislajon Takovo koji je kupio fabriku Eurofud market iz Siska.
Više je, međutim, podsjeća Jovović, bilo neuspješnih pokušaja privatizacije hrvatskih firmi i u tom kontekstu pominje nerealizovanu namjeru Delta Holdinga da kupi neki od trgovinskih lanaca u Hrvatskoj. „Propao je i pokušaj Denjub fud grupe da kupi Karlovačku mljekaru, iako je ta ponuda bila jedina validna. S druge strane preduzeće Galeb grupa iz Šapca uspjelo je da otvori firmu u Hrvatskoj, ali je osujećen pokušaj da kupi jednu kompaniju”, kaže on. Danas