NJUJORK – U mnogim velikim gradovima širom svijeta, cijene nekretnina su pale jer visoke kamate guše potražnju.
Istovremeno, tržišta nekretnina usporavaju zbog otežanih uslova finansiranja i rasta troškova izgradnje. Kao rezultat toga, rizici od stambenog balona su smanjeni u gradovima kao što su Hong Kong, London i Njujork.
Međutim, snažna potražnja na tržištu luksuza i berza u procvatu podstiču rizik od balona u gradovima poput Majamija i Los Anđelesa.
Grafika kompanije “Visual Capitalist” prikazuje gradove sa najvećim rizikom od balona za nekretnine, na osnovu izvještaja UBS Global Real Estate Bubble Index 2024.
Da bi analizirao rizik od balona sa nekretninama, UBS je razmotrio sljedeće faktore u 25 velikih gradova: Odnos cijene i zakupa, promjena odnosa hipoteke i BDP-a, promjena odnosa građevinarstva i BDP-a i odnos cijena grada i zemlje.
Tačnije, rizik od pucanja balona se odnosi na vjerovatnoću značajne korekcije cijena usljed poremećaja na globalnom tržištu nekretnina.
Majami u najvećoj opasnosti
Sa realnim cijenama stanova koje su porasle za skoro 50 odsto od kraja 2019. godine, Majami ima najveći rizik od mjehura među analiziranim gradovima.
Ovo je povećalo odnos cijene i prihoda, jer se kupci takmiče za ograničene luksuzne nekretnine na obali. Istovremeno, relativna pristupačnost grada u poređenju sa drugim metropolama u SAD, zajedno sa odsustvom državnog poreza na dohodak i povoljnom klimom, podstakli su potražnju.
Na drugom mjestu je Tokio, jedan od najnepovoljnijih gradova na svetu, po cijenama.
Ultra labava monetarna politika i ekonomska stabilnost doprinijeli su visokoj vrijednosti imovine u Tokiju. Prošle godine, stan od 646 kvadratnih stopa koštao je 15 puta više od prosječne plate kvalifikovanog radnika, premašujući nivoe zabilježene u Londonu i Njujorku.
Iako Dubai nije ušao u teritoriju balona, cijene kuća su porasle 17 odsto za godinu – najbrži rast među analiziranim gradovima. Tokom protekle godine, grad je zabilježio rekordan obim transakcija i snažan rast stanovništva jer su kupci hrlili u ovo globalno finansijsko središte.
Nasuprot tome, brojni gradovi su doživjeli pad rizika od balona jer su stvarne vrijednosti kuća pale, uključujući London, Hongkong, Pariz i Toronto. B92