-Na rezultate poreske kontrole uložene žalbe
-Revizori još prošle godine ukazali: Transferne cijene pokopaće naftnu industriju RS
-Kontrola povezanih firmi „Arcelor Mittala“ još traje
BANJALUKA – Inspektori Poreske uprave Republike Srpske, nakon okončane opsežne višemjesečne kontrole, utvrdili su postojanje transfernih cijena u Rafineriji nafte Brod, Rafineriji ulja Modriča, Nestro petrolu i Optima grupi, saznaje portal CAPITAL.
Direktorica PU RS Zora Vidović nije željela da potvrdi detalje, ali je danas za našu redakciju rekla da je kompletan postupak na odlučivanju kod drugostepenog organa.
„Završili smo naftni sektor i to je sada na drugostepenom organu. Ne možemo objavljivati kakvi su rezultati istrage. Nemam informaciju kada će rješenja biti konačna“, kazala je Vidović kratko za CAPITAL.
Na ovu situaciju još prošle godine ukazali su revizori navodeći da bi, zbog transfernih cijena, Poreska uprava mogla da „pokopa“ naftnu industriju.
„Društvo ima značajne transakcije sa povezanim pravnim licima. Iako rukovodstvo smatra da društvo posjeduje dovoljnu i adekvatnu prateću dokumentaciju u vezi sa transfernim cijenama, postoji neizvjesnost da se zahtjevi i tumačenja poreskih i drugih organa razlikuju od tumačenja rukovodstva. Rukovodstvo društva smatra da eventualna različita tumačenja neće imati materijalno značajnih posljedica po finansijske izvještaje“, stoji u reviziji.
Međutim, iako su ruska „Optima grupa“ i sa njom povezane rafinerije, najveći uvoznici i izvoznici, direktorica PU RS priznala je da transferne cijene nisu kontrolisali posljednjih šest godina, odnosno da je posljednja kontrola ovog tipa bila 2011. godine.
PU RS i u tim ranijim kontrola utvrdila je transferne cijene između preduzeća koja posluju u okviru naftne industrije RS, ali su njihova rješenja mahom padala nakon žalbi koje su ove firme podnosile Ministarstvu finansija RS. Za period od 2005. do 2010. godine utvrđena je utaja poreza teška 11 miliona KM.
Cjelokupni prihodi od prodaje učinka povezanim firmama
Gotovo sve prihode Rafinerija nafte Brod ostvaruje samo od prodaje učinka povezanim pravnim licima (76,5 miliona KM).
Povezane firme brodskoj rafineriji duguju skoro 33 miliona KM i to je, u odnosu na 2015. godinu, više za oko pet miliona KM. Rafineriji najviše duguje upravo krovna „Optima grupa“, u kojoj su Rusi jedini vlasnici.
“Optima grupa“ Rafineriji Modriča duguje oko 25 miliona KM, što je gotovo kompletan iznos duga povezanih firmi. Ovaj iznos je za oko osam miliona KM veći u odnosu na godinu prije. Modrička Rafinerija ulja od povezanih firmi Grupe prihodovala je 2016. godine 27,8 miliona KM, što je za 2,2 miliona manje u odnosu na 2015. godinu.
Nestro Petrolu, prema revizorskom izvještaju za prošlu godinu, povezane firme dugovale su oko 194.000 KM, od čega „Optima grupa“ 166.099 KM, Rafinerija ulja Modriča oko osam hiljada KM, a Rafinerija nafte Brod oko deset hiljada KM.
Preduzeće je od ovih firmi prihodovalo oko 425.000 KM, dok su rashodi dosegli cifru od čak 156,1 milion KM.
„Optima grupa“ Banjaluka, koja je u vlasništvu ruskog „Njeftegazinkora“, završila je prošlu godinu sa gubitkom od čak 228 miliona maraka, odnosno čak 91 milion KM više nego godinu ranije.
„Mittal“ još pod lupom poreznika
Iako je još u junu izjavila da su poreznici utvrdili i transferne cijene u prijedorskom „Arcelor Mittalu“, čime je budžet RS oštećen za desetine miliona KM, Vidović je danas za CAPITAL kazala da kontrola „Mittala“ ipak još nije završena.
Samo prije dva mjeseca u izjavi za našu redakciju istakla da će rezultati kontrole u prijedorskom „Mittalu“ biti „poznati vrlo brzo“, kao i da efekti transfernih cijena i te kako postoje. Naglasila je da su „poreznici i kod prve kontrole bili u pravu, ali da su se tada ispriječili proceduralni razlozi za koje je sud utvrdio da nisu po zakonu“.
„Nismo proširili period kontrolisanja u odnosu na prvi izvještaj. Kada su proceduralni razlozi u pitanju, sud je utvrdio da agencija „CRU Consulting“ iz Londona nije ovlaštena da radi kontrolu transfernih cijena. Naravno da nije ovlaštena, jer to rade samo poreske uprave, ali njihova analiza apsolutno je validna i zasniva se na činjenicama i kretanjima tih cijena u svijetu i kretanjima cijena baš te rude koja se nalazi u Prijedoru. Sada kontrolu radimo u vlastitoj režiji, uz pomoć stručnjaka“, istakla je Vidović.
Iako danas nije imao vremena za razgovor pravdajući se putovanjem u inostranstvo, direktor „Arcelor Mittala“ Mladen Jelača ranije je rekao da poreznike u krugu preduzeća nije vidio godinu dana i da je skeptičan po pitanju novih nalaza.
Poreznici utvrdili utaju tešku 50 miliona KM
Inače, PU RS je prošle godine utvrdila da „Mittal“ svojoj željezari u Zenici prodaje rudu po nižim cijenama od tržišnih i na taj način, osim utaje poreza, umanjuje i dobit zajedničkog preduzeća od čega polovina pripada državi. Kontrola je pokazala cifru od 50 miliona KM utajenog poreza.
S druge strane, u „Mittalu“ su tvrdili da cijena koju su nadležni organi koristili u svojoj procjeni poreskog dugovanja ne oslikava tržišnu realnost i komercijalno je neprihvatljiva, kako za Zenicu, tako i za bilo kojeg drugog kupca.
Predstavnici Mittala su ranije istakli da su nezavisni eksperti potvrdili da je pozicija kompanije „ArcelorMittal“ iz Prijedora o ovom pitanju ispravna.
CAPITAL: Žana Gauk
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
sta se ovdje zeli postici ocigledno je da Brankovici i drugi izdajnici sjede u ovoj poreskoj i podmecu klipove u srpskoruske tockove i ja ovom prilikom upozoravam dase to neradi jer se tu namjerno zeli unistiti zajednicki uspjesni projekat pravosnavlne saradnje visedrzavnog nivoa ato vec godinama pokusavaju turci iz federacije i kroati i latini iz ustasije pa zar nije odma sumnjivo da se naseg najveceg naftnog proizvodjaca zeli upropastiti zbog papirologije ida radnici i mi koperanti bez poslovnog partnera moja firma vazi od rafinerije i od njiovi maziva i goriva a sdruge strane se pomaze ustaskom konzumu ito od strane bh institucija
neka vas je sram istid danasnjeg sveca Svestenomucenika Antonika tojest Odanija rodjena presvete Bogorodice nakoji dan je ova vijest objavlje na
E Ilija, llija. Tebi je žao Rusa jer uz njih vjerovatno kraduckaš i ti. Znaš li ti uopšte šta znači kad neko iznosi dobit iz jedne zemlje montiranim-transfernim cijenama.
Podriva poreski sistem te zemlje, ne plaća porez i nanosi štetu budžetu. Znaš li ti uopte šta je budžet. Vi iz vladajuće sekte u svemu vidite veleizdaju. Umjesto toga, provjeri koji od naših – tvojih vodećih političara ima akcije u toj ruskoj firmi. Vidjeli smo Litvance koje si ti ili slični tebi kovali u zvijezde. Šta ćeš reći ako se isto ili slično otkrije i za rvoje vlasnike rafinerije.
idi recito radnicima rafinerije i ljudima na pumpama koji odtoga zive i rade sta njih briga sta je sa dobiti bitno daneode u stecaj a ocito je da svi izdajnici navijaju zato e pa ako ode u stecaj hoce li onda ovi revizori i poreski foteljasi da isplacuju plate i zarade ljudima koi tamo rade i drugo date naucim taman da je sve to i istina budzeti i drzavne kase sene pune unas od poreza na zaradu vec od pedeve poreza ja to znam u detalje pa to nema bas nike veze sto ovi izdajnici pricaju neka se provjeri koliko ima radnika u poreskoj administraciji i kako se tamo zaposljava
Mislim da je ilija po profesiji lozac.
A sta je tek sa ljubiom i trasfernim cijenama…
Nema para pa sad imamo fenomen transfernih cijena, kolika je rupa u budzetu uskoro ce u trgovinama u kojima se zvake vracaju umjesto kusura ici kontrola transfernih cijena. Tegeltija ljuljaj!
Skoro svi tzv strani investitori, a nasi kobajagi rade sa transfernim cijenama i tako iznose dobit u inostranstvo i na ofsor racune. Izbjegava se placanje poreza milione i milione eura. Da se to sprijeci i sankcionise RS se ne bi trebala zaduzivati. To se zove sistem trougla i kaznjivo je svugdje osim kod nas.
porez na dobit je 10% i placa se samo na dobit a pdv je 17% i placa se na sve ito znaci onda da se drzava izdrza va od pdv a neod dobiti jel je rijetko ko ostvaruje to da imas vlastitu firmu znaobi dobro to znaci da ne bi ovako propalu privredu ni trebalo optereciva ti sa porezom na dobit stoje destimuativno
…i meni se čini da je Ilija “ložač“ jer teško mi je povjerovati da neko sa pristupom internetu i sposobnošću korišćenja telefona, bude ovako nepismen (djeluje mi namjerno) ;D
Ilija, druže, ajd’ umij se i pročitaj neku drugu literaturu, mani se novina i portala