BEOGRAD, Prema prvim procjenama, ukupan ovogodišnji rod pšenice u Srbiji iznosiće 1,8 miliona tona, što će biti dovoljno za podmirivanje domaćih potreba.
Moglo bi da preostane do 500.000 tona pšenice za izvoz, rečeno je u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Očekuje se da će prosječan prinos hljebnog žita po hektaru ove godine iznositi od 3,5 do 3,8 tona, ukoliko vremenske prilike budu povoljne, te ono što je zasijano bude očuvano do žetve.
Prema zvaničnim statističkim podacima, pšenica je u Srbiji jesenas zasijana na 480.000 hektara, a kako ukazuju stručnjaci PKS, po prvi put je zasijano više u centralnoj Srbiji nego u Vojvodini.
Saradnik u PKS Branislav Gulan naveo je da su ulaganja u sjetvu bila skromna i nije bilo dovoljno đubriva, te pšenica širom zemlje “šareno izgleda”, a dio je prevlažen.
Oko 30 odsto površina pod pšenicom je u odličnom stanju sa svim predispozicijama za izvanredan prinos, 35 do 40 odsto je u veoma dobrom stanju, dok je preostali dio površina u vidljivo lošem stanju, rekao je on.
Prošle godine u Srbiji je proizvedeno 1,6 miliona tona pšenice, a prosječan hektarski prinos bio je 3,3 tona, podsjetio je Gulan.
Gulan je ukazao da je 600.000 hektara njiva u parlogu, i to prije svega u pograničnim područjima, pa bi se, kako je istakao, da je pšenica zasijana samo na tim njivama, moglo proizvesti 1,2 miliona tona.
Govoreći o trenutnoj situaciji na tržištu pšenice u Srbiji, Gulan je rekao da je tržište mirno nakon odluke vlade da privremeno zabrani izvoz pšenice i saznanja da hljebnog žita ima dovoljno do nove žetve. Kako je istakao, to je unijelo mir među potrošače i dovelo do stabilizacije cijena hljebnog žita, a očekuje da će pšenica čak i pojeftiniti.
“Ni prodavci ne pokazuju nervozu, jer su svjesni da pšenice nemamo više nego što nam je potrebno, te će kupci kad-tad doći”, rekao je Gulan, dodajući da ne treba očekivati iznenađenja na domaćem tržištu pšenice u narednom periodu.
Gulan je napomenuo i da cijena pšenice u Srbiji bez poreza na dodatu vrijednost (PDV) trenutno iznosi 27 dinara po kilogramu, u Mađarskoj 26,40 dinara, Francuskoj 24,46 dinara, dok u SAD cijena hljebnog žita iznosi 18,93 dinara za kilogram. Tanjug