BANJALUKA, Iako je cijena pšenice na svjetskim berzama značajno pala u odnosu na prošlu godinu, hljeb u Srpskoj neće pojeftiniti. Vekna hljeba u Srpskoj košta između 0,90 i 1,20 maraka.
Predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos rekao je da su promjene cijena pšenice pratile cijene brašna, koje se trenutno kreću oko 0,44 bez PDV-a.
– Cijene su trenutno stabilne i u sljedećih mjesec ili dva ne bi trebalo da bude promjena – istakao je Kos.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović ističe da je došlo do značajnog pada cijene pšenice u odnosu na prošlu godinu, ali da taj pad nisu pratile i cijene brašna i hljeba.
– Trenutna cijena pšenice je 189 dolara po toni, dok je prošle godine bila oko 230 dolara. Mlinari i pekari u RS i okruženju nisu pratili taj pad cijena – kazao je Petrović.
S obzirom na to da nije došlo do proporcionalnog pada cijene pekarskih i mlinarskih proizvoda, dodaje on, poljoprivrednici i potrošači platili su ceh, odnosno i dalje kupuju hljeb po višim cijenama nego što bi trebalo da budu.
Petrović je rekao da je Pokret potrošača pravio kalkulacije prema kojima bi realna cijena hljeba bila oko 0,90 feninga za veknu od 600 grama.
Predsjednik Udruženja pekara RS Saša Trivić rekao je da u proteklom periodu nije bilo drastičnih promjena cijena brašna i da zato nije došlo do pojeftinjenja hljeba.
– Porasle su i cijene energenata, tako da nije bilo uslova za sniženje cijena hljeba – istakao je Trivić.
Srbija
Vekna hljeba u Srbiji od 500 do 600 grama u radnjama košta između 70 i 80 feninga i to je jedna od najnižih cijena hljeba u regionu. U Hrvatskoj je hljeb znatno skuplji i košta više od dvije marke. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dokle će te dozvliti da u onome što je ljudima najvažnije HLJEB, na dijelu bude MAFIJA.
Pa,kako nije sramota pisati ovakve članke.
Koja je to država na svijetu dozvolila da Udruženje građana može da određuje cijenu.
Zašto postoji Vlada i njena tijela, a ne spali smo da nam Udruženja gradjana (nevladin) sektor odlučuje o najvažnijoj životnoj potrebi HLJEBU, a neće me iznenaditi,ako bude i sa VODOM.
E, kakva država,takav i hljeb.