SARAJEVO, Pšenica iz robnih rezervi na raspolaganju je “Klasu” i svim drugim mlinsko-pekarskim preduzećima, rekao je juče Hrvoje Dragoje, direktor Direkcije za robne rezerve FBiH.
“Inspekt RGH, koji kontroliše i analizira našu robu, sa više nalaza potvrdio je da pšenica u silosu u Orašju odgovara uslovima iz pravilnika o kvalitetu”, rekao je Dragoje komentarišući tvrdnje kompanije “Klas” da nije dobila potrebne količine pšenice iz robnih rezervi.
On nije želio da komentariše navode iz “Klasa” da je ova kompanija odbila pšenicu uskladištenu u Orašju, jer želi vrhunski kvalitet. Dragoje je potvrdio da je domaća pšenica lošijeg kvaliteta, ali da je kupuju drugi mlinovi u FBiH.
“Neki su se žalili da je moraju miješati s kvalitetnijim sortama, ali je ipak kupuju”, dodao je on.
Damir Ljubić, federalni ministar poljoprivrede, podsjetio je da u skladu sa zaključcima Vlade FBiH svi mlinari imaju pravo aplicirati za pšenicu iz robnih rezervi i da je moraju utrošiti za proizvodnju hljeba koji nije poskupio.
“Tu nema ništa sporno. Koliko troše za proizvodnju kruha koji nije poskupio, toliko će dobiti pšenice”, rekao je Ljubić.
Vlada je ove korake preduzela radi sprečavanja rasta cijena hljeba nakon enormnog povećanja cijena pšenice na svjetskom tržištu. Slični koraci preduzeti su i nakon rasta cijena ulja.
Dragoje kaže da bi u toku današnjeg dana svi kantoni trebalo da preuzmu određene količine ulja iz robnih rezervi. Ovo ulje po cijeni od 2,45 KM od danas će biti u 40 prodavnica “Klasa” u Kantonu Sarajevo.
I “Sprind” povisuje cijene hljeba
Uprava Sarajevske prehrambene industrije “Sprind” juče je najavila mogućnost rasta cijena hljeba, “uzimajući u obzir vrlo tešku situaciju u pekarskoj industriji”, te izostalu obećanu podršku.
“‘Sprind’ podjseća da je u augustu prihvatio poziv Vlade FBiH da cijena polubijelog i narodnog hljeba ostane na 0,70 KM, uz obavezu Vlade da putem Direkcije za robne rezerve osigura adekvatnu količinu pšenice za djelimično pokriće gubitaka. Ni nakon tri mjeseca rada ‘Sprind’ nije dobio nijedan kilogram brašna–pšenice kao kompenzaciju za nastale gubitke u proizvodnji”, ističe se u saopštenju.