NJUJORK, Apple izdaje dionice u iznosu od 17 milijardi američkih dolara.
Tehnološki div Apple iznenadio je u utorak tržišta najavom izdanja obveznica u iznosu od 17 milijardi dolara, najvećeg korporativnog izdanja u istoriji, kako bi dio svojih golemih iznosa na računima podijelio dioničarima.
Samo sedam dana nakon što je izvijestio o prvom padu kvartalne dobiti u više od 10 godina, Apple je izašao na tržište s masivnim dužničkim izdanjem kako bi prikupio sredstva za svoj ambiciozni program, prema kojem bi do 2015. godine dioničarima podijelio 100 od ukupno 145 milijardi dolara gotovine, koliko drži na računima.
Velika potražnja
Ponuda Applea, jedine tehnološke kompanije koja nema ni centa duga na svojim računima, privukla je već prvog dana potražnju u iznosu od 50 milijardi dolara, što je golema potražnja čak i u ovim uslovima u kojima su obveznice vrlo tražene.
Ponuda obveznica od 17 milijardi dolara najveće je nebankarsko izdanje u istoriji. Dosad je vodeće mjesto na toj listi držalo lanjsko izdanje kompanije Abot Laboratories, u iznosu od 14,7 milijardi dolara.
To je i prvo Appleovo izdanje obveznica u istoriji i predstavlja ključan zaokret u odnosu prema dioničarima, koji su zamjerali tom tehnološkom divu što gomila gotovinu na računima umjesto da poveća dividende ili otkupljuje dionice kompanije na tržištu kako bi dioničari imali veći povrat na uloženo.
Taj zaokret najavio je prošle sedmice izvršni direktor firme Tim Kuk, kazavši kako će do 2015. godine kompanija dioničarima podijeliti 100 od ukupno 145 milijardi dolara gotovine, kroz povećanje dividende za 15 posto i proširenje programa otkupa dionica na 60 milijardi dolara.
Ubuduće će dioničari firme dobijati godišnju dividendu od 12,20 dolara po dionici, po čemu će Apple postati jedna od kompanija s najvećom dividendom u svijetu.
Porast cijene
Na taj način proizvođač kultnih iPhona i iPada pokušava podržati cijenu dionice, s obzirom na to da je od septembra prošle godine, kada je dosegnula rekordnih 702 dolara, pala za 44 posto, čime je kompanija izgubila više od 280 milijardi dolara svoje tržišne vrijednosti.
Od kada je Kuk najavio taj zaokret, cijena dionice Applea porasla je više od 10 posto, dosegnuvši u utorak 444 dolara.
Iako firma ima nevjerovatnih 145 milijardi dolara u gotovini, samo je 45 milijardi dolara lako dostupno u Sjedinjenim Američkim Državama, dok se ostatak iznosa nalazi na firminim računima u inostranstvu, pa bi porezno bilo neisplativo povući ga u zemlju.
To znači da bi Apple u iduće tri godine trebao prikupiti otprilike 60 milijardi dolara za finansiranje svog programa podjele novca dioničarima.
Analitičari smatraju da izlazak Applea na tržište obveznica ima smisla, jer bi mu to mogao biti najjeftiniji način prikupljanja kapitala, s obzirom na to da su kamate u SAD-u rekordno niske i da firma ima vrhunski trostruki A rejting kod svih triju najznačajnijih rejting agencija u svijetu. Agencije