PODGORICA, U Kombinatu aluminijuma Podgorica (KAP) neće biti sproveden plan reorganizacije kroz programirani stečaj, već će zbog dugova koji su premašili 460 miliona evra, fabrika biti likvidirana.
Programirani stečaj u KAP-u uveden je 8. jula, tim činom svi raniji ugovori su stavljeni van snage, a prestale su i nadležnosti dotadašnje ruske uprave.
Nakon formalnog proglašenja bankrota imovina će, kao stečajna masa, biti prodata, prenose podgorički mediji.
Taj model je, kako se navodi, primjenjen prošle godine kod nikšićke Željezare koja je, nakon uvođenja stečaja, prodata turskoj grupaciji Tosjali.
Za preuzimanje proizvodnje KAP-a bez naslijeđenih dugova interesuju se investitori iz Indije, Njemačke, Poljske, Turske, kao i iz Hrvatske, ali za sada nema konkretnih ponuda prihvatljivih za Vladu Crne Gore.
Razlog za prodaju imovine kroz bankrot, osim visokih dugova, su i nepovoljni trendovi na tržištu aluminijuma, zbog čega nije moguća ni podrška bilo koje komercijalne banke.
Vlada Crne Gore je sada u problemu kako da što prije obezbijedi ulazak novog partnera u KAP, od kojeg će tražiti minimum investicija i spremnost da redovno plaća račune za potrošenu električnu energiju.
Stečajni upravnik KAP-a Veselin Perišić kazao je da je nerealno očekivati da neko izradi i podnese plan reorganizacije fabrike u uslovima kada su obaveze kompanije skoro dvostruko veće od njene knjigovodstvene vrijednosti.
Knjigovodstvena vrijednost KAP-a nešto je veća od 180 miliona evra, a od prijavljenih 460 miliona potraživanja do sada je priznato oko 370.
Najvećih pet povjerilaca KAP-a su Ministarstvo finansija Crne Gore koje potražuje 148,1 milion evra, ruska kompanija CEAC sa oko 50 miliona, crnogorska Elektroprivreda sa 44,9 miliona, En plus grupa sa 43,4 miliona i ruska VTB banka sa 25,8 miliona evra.
Ročište za ispitivanje potraživanja KAP-a biće, nakon odlaganja, održano 7. oktobra. Tanjug