SARAJEVO, Donatorska konferencija u Briselu bila je izvanredna demonstracija podrške i solidarnosti za BiH, ocijenio je danas zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Renco Davidi.
On je naveo da je donatorska konferencija, organizovana od Evropske komisije u saradnji sa vladama Francuske i Slovenije, okupila više od 60 država i 23 međunarodne organizacije, kao i predstavnike civilnog društva i privatnog sektora.
“Konferencija je još jednom potvrdila solidarnost s BiH i Srbijom prikupljanjem pomoći od 809,2 miliona evra za BiH, odnosno 995,2 miliona evra za Srbiju, da bi se zadovoljile finansijske potrebe koje u BiH iznose 650 miliona evra, odnosno 830 miliona evra u Srbiji”, rekao je Davidi na današnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu.
On je napomenuo da su ove brojke još predmet razmatranja i pojasnio da se ova “obećanja rade usmeno, nakon čega slijedi formalna potvrda”.
Davidi je rekao da je u toku distribucija prvih 42 miliona evra, od obećanih 809,2 miliona evra na donatorskoj konferenciji. “Prvi iznos naših sredstava od 42 miliona evra iz EU je već na putu i uskoro bi trebalo da bude dostupan”, istakao je Davidi.
On je napomenuo da su iznosi koji su obećani BiH veoma značajni i prevazilaze ono što se smatralo iznosom za kratkoročne procjene u skladu sa urađenom Procjenom potreba za oporavak i sanaciju.
“Što se tiče potreba, identifikovano je oko 600 miliona, znači da sredstva koja su obećali donatori prevazilaze potrebe za nekih 200 miliona evra u odnosu na iznos koji je procijenjen”, naveo je Davidi.
On je rekao da se, kada resursi budu mobilizovani, očekuje određeni učinak koji bi trebalo da bude pozitivan i dugoročan ne samo za privredu BiH, već i za sve ostale sektore društva.
Prema njegovim riječima, sa ovim iznosom sredstava može se unaprijediti privredni rast, ne samo kratkoročno, već i u srednjoročnom periodu.
“Za istinske koristi od ovih sredstava potrebno je pozabaviti se i pitanjima kao što su strukturalne reforme”, zaključio je Davidi.
Prema njegovim riječima, potrebno je ispravno i odgovarajuće upravljanje sredstvima, gdje se očekuje maksimalna efikasnost i transparentnost.
“Postoje različiti mehanizmi za realizaciju. Određeni dio sredstava će ići u budžet BiH, a to su sredstva koja dolaze iz međunarodnih finansijskih institucija”, pojasnio je Davidi.
On je naveo da postoje različiti modaliteti distribucije sredstava koji će se fokusirati na osnovna načela efikasnosti i transparentnosti u potrošnji sredstava, napominjući da će taj se taj proces pratiti.
“Na donatorskoj konferenciji odlučeno je i aktiviranje mehanizma monitoringa, koji će se jednim dijelom odvijati posredstvom Delegacije EU u BiH i Srbiji”, rekao je Davidi.
On je rekao da je planirano okupljanje predstavnika vlada s ciljem razmatarnja načina raspodjele sredstava i prioriteta, ali nije mogao precizirati kada.
Davidi je ponovio da su identifikovani prioriteti iz Procjene potreba za oporavkom sektora stambenog fonda i izvora prihoda.
“Jedan od prioriteta je rekonstrukcija uništenih stambenih jedinica, da se osigura smještaj za one koji su izgubili domove i imovinu. To podrazumijeva i javne objekte poput škola, sudova, bolnica, koje su pogođene poplavama”, rekao je Davidi.
Prema njegovim riječima, drugi prioritet je usmjeravanje sredstava u pokretanje privrednih aktivnosti koja će se usmjeravati za mala i srednja preduzeća u svim sektorima, uključujući i poljoprivredu, da bi se što prije pokrenule ekonomske aktivnosti.
“Fenomen poplava zahtijeva značajnu pažnju, zbog čega će dio sredstava biti usmjeren za upravljanje rizicima od poplava i zaštitu od poplava”, dodao je zamjenik šefa Delegacije EU u BiH.
Prema njegovim riječima, mehanizam civilne zaštite mora biti bolje koordinisan i mnogo brže da djeluje u situacijama kakva je bila u slučaju katastrofalnih poplava, zbog čega je Evropska komisija pozvala BiH i Srbiju da se uključe u mehanizam civilne zaštite.
“Što se tiče raspodjele sredstava, nekih 85 miliona evra je predviđeno za BiH u smislu sredstava iz IPA fonda, tako da su 42 miliona sredstva koja se odnose na IPA 2011, 2012 i 2013, a 43 miliona evra dolaze iz IPA sredstava predviđenih za 2014”, naveo je Davidi.
On je rekao da sada postoji određen iznos sredstava koji se distribuira od međunarodnih finansijskih inistitucija, Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, i to je novac koji se upućuje u entitetske budžete.
U tom smislu, kako je naveo, odluka je na entitetskim vlastima da utvrde modalitete, sektore i prioritete za pomoć.
“Što se tiče sredstava za stambeno zbrinjavanje i rekonstrukcije, mi planiramo ova sredstva osigurati preko grantova, odnosno bespovratnih sredstava”, rekao je Davidi.
Za sredstva IPA 2014 biće potrebno još usaglašavanja oko liste projekta, odobrenja Savjeta ministara za finalizaciju ovog procesa. “Očekujem da će ova sredstva biti dostupna dosta brzo, da bi se omogućila rekonstrukcija prije zime”, rekao je Davidi.
On je istakao da su od 809,2 miliona evra obećane pomoći za BiH oko 40 odsto donacije, a 60 odsto krediti, s tim da je riječ o vrlo povoljnim kreditima sa dugim grejs periodima i povoljnom kamatom. Srna