TOKIO, U Japanu je registrovan prvi godišnji trgovinski deficit za posljednjih više od 30 godina, što je korak nazad za zemlju poznatu po izvozu, posebno automobila i elektronike.
Deficit je u 2011. godini iznosio 32 milijarde dolara, saopšteno je iz Ministarstva finansija.
Uvoz je ove godine porastao za 12 odsto, a izvoz je opao za 2,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Pad izvoza pripisuje se posljedicama zemljotresa i cunamija 11. marta.
Deficit je rezultat pritiska kojem su izloženi japanski izvoznici od zemljotresa, u kojem su oštećena postrojenja najvećih izvoznika “Tojote” i “Sonija”.
Problemi izvoznika pogoršani su prekidima proizvodnje u nekim od postrojenja na Tajlandu zbog poplava u toj zemlji, kao i zbog rasta jena, što čini japanske proizvode skupljim u prekomorskim zemljama.
Nesigurnost oko Evrope i SAD natjeralo je globalne investitore da se okrenu jenu kao sigurnijoj investiciji što je dovelo do njenog rasta.
Analitičari kažu da kombinacija ovih faktora utiče negativno na japanske izvoznike dok se rivali iz Južne Koreje i drugih azijskih zemalja takmiče na tržištima na kojima su japanske kompanije nekada dominirale.
“To odražava fundamentalne promjene u japanskoj privredi, posebno među proizvođačima. Japan gubi svoju konkurentnost za domaću proizvodnju”, rekao je Hideki Macumura iz Japanskoj istraživačkog instituta.
Što se tiče uvoza u trgovinskom balansu Japan je morao da poveća uvoz energenata nakon havarije Fukušime.
Kao rezultat uvoz sirove nafte skočio je za 21,3 odsto, tečnog prirodnog gasa za 37,5 odsto i petrohemijskih proizvoda za 39,5 odsto u odnosu na 2010.
Nuklearnom energijom prikupljalo se prije havarije 30 odsto električne energije.
Guverner Banke Japana Masaki Širakava rekao je u utorak da trgovinski deficit “neće postati čvrsto ustanovljen trend” pripisujući to “privremenim faktorima”, kao što je povećana potražnja nakon zemljotresa.
Ipak, analitičari predviđaju da će obzirom da su najveća izvozna tržišta Japan, SAD i Evropa pasti u recesiju i da će se nastaviti trgovinski deficit.
Takudži Okubo iz “Sosijete ženerala” u Tokiju rekao je da će trgovinski deficit trajati do 2014. godine zbog “kombinacije velike potražnje zbog zemljotresa, obnove i slabe potražnje izvan Japana u Evropi i SAD”.