BRISEL, Ministri finansija svih zemalja EU, uključujući novog predsjednika Evrogrupe Jerena Dijselblema, sastali su se danas da bi razmotrili nova upozorenja o stanju španskih finansija i uvođenje poreza na finansijske transakcije.
Španija je bila protiv Dijselblemove kandidature na noćašnjem glasanju, a stanje finansija u toj zemlji biće jedno od centralnih pitanja njegovog mandata u narednih 30 mjeseci.
Evropska komisija upozorila je danas da će Madrid teško ispuniti ciljeve u pogledu javnog deficita u 2012. i 2013. godini.
Brisel će objaviti kompletnu ekonomsku prognozu za zemlje EU 22. februara, ali se već očekuje španski deficit od osam odsto u 2012. godini i 6,1 odsto ove godine. Ciljani deficit je bio 4,5 odsto.
Španski ministar finansija Luis De Guindos izjavio je da Madrid nije bio zadovoljan izborom holandskog zvaničnika na čelo evrogrupe zato što smatra da Španija nije dovoljno zastupljena u evropskim institucijama.
Skoro sve vodeće pozicije u evrozoni sada drže zvaničnici iz zemalja sa najvišim kreditnim rejtingom AAA. Dijselblem je zamijenio luksemburškog ministra finansija Žana Kloda Junkera na čelu evrogrupe poslije osam godina.
Holanđanin je izjavio da je počastvovan izborom i da će se truditi da “sačuva evropski socijalni model”, prenio je AFP.
Većina ministara finansija danas je podržala izradu plana o uvođenju poreza na finansijske transakcije, a Holandija je bila protiv tog poteza.
Diplomata koji nije želio da bude imenovan rekao je da Britanija ne bi imala ništa protiv te mjere, iako joj se do sada odlučno protivila.
Njemački ministar finansija Volfgang Šojble, veliki pobornik ove ideje, izjavio je da je izbor Dijseblema “dobra odluka”, a predsjednik Evropskog savjeta Herman Van Rompej saopštio je da svih 17 članica evrozone u potpunosti podržavaju Holanđanina na novoj funkciji.