TOKIO – Nuklearni reaktor u sjeveroistočnom Japanu juče je ponovo počeo sa radom, prvi put otkako su taj region pogodili zemljotres i cunami 2011. godine, što je tada dovelo do nuklearne katastrofe.
Kako je prenijela agencija Kjodo, nuklearni reaktor je pokrenut zajedno sa još desetak drugih reaktora u zemlji nakon što su zadovoljili nove, stroge bezbjednosne standarde.
Reaktor broj dva u nuklearnoj elektrani Onagava, koja se nalazi u prefekturi Mijagi, sada je prvi reaktor tipa sa vrenjem koji je ponovo pokrenut otkako se dogodila katastrofa, a koji je sličan reaktorima u Fukušimi koji su pretrpjeli topljenje goriva.
“Nuklearna energija i obnovljivi izvori ključni su za smanjenje emisije ugljen-dioksida. Njihovu upotrebu ćemo povećati, ali samo ako je bezbjednost zagarantovana“, rekao je portparol vlade, Jošimasa Hajaši.
Iako vlada radi na ponovnom pokretanju nuklearnih reaktora, građani su i dalje zabrinuti zbog bezbjednosti.
Hajaši je naglasio da će vlasti nastaviti da se pripremaju za sve moguće situacije u slučaju nuklearne nesreće.
Reaktor u elektrani Onagava, kojim upravlja kompanija Tohoku Elektrik Pauer, prošao je bezbjednosne provjere u februaru 2020. godine i dobio lokalnu dozvolu za rad.
Kompanija je uložila više od deset godina u poboljšanje bezbjednosti, uključujući izgradnju visoke zaštitne ograde i jačanje zgrade reaktora.
Svi reaktori u elektrani Onagava automatski su se isključili tokom katastrofe 2011. godine.
Elektrana se nalazila najbliže epicentru zemljotresa magnitude devet, a talasi cunamija su dostigli visinu od 13 metara.
Podrum reaktora broj dva bio je poplavljen, a kompanija Tohoku Elektrik Pauer zatvorila je reaktor broj jedan, podsjeća japanska agencija.
Tanjug