ZAGREB – Nakon dugih najava, i zvanično je startovala prva kineska investicija u Hrvatskoj, koja bi u naredne dve godine trebalo da dostigne 160 miliona evra, a pojavila se i na „radaru“ Evropske komisije.
Riječ je o gradnji vjetroelektrane kod Senja koju preduzima velika kineska građevinska kompanija „Norinco International Cooperation“, godinu dana pošto je potpisala ugovor o preuzimanju većinskog udjela u hrvatskoj kompaniji „Energija projekt“.
Ta je transakcija, teška 32 miliona evra, zabilježena i u velikoj analizi realizovanih ili najavljenih kineskih ulaganja u Evropi, koju je proletos objavio Blumberg, pobrojavši da su u poslednjih deset godina ona veća od 300 milijardi evra.
Kineska investicija u Hrvatskoj pojavila se i na „radaru“ Evopske komisije, čije članice upravo pripremaju donošenje uredbe o nadzoru investicija iz trećih zemalja, i svih onih koji kineska ulaganja u Evropi posmatraju u geopolitičkom kontekstu.
Pekinška kompanija „Norinco International Cooperation“, čiji je predsjednik Uprave Vang Jitong prošle nedjelje doputovao na svečanost povodom početka radova u Senju, izlistana je na berzi, ali je zapravo vlasnički povezana s državom.
Dakle, u Hrvatsku preko Senja nije ušla privatna, nego kompanija povezana s kineskim državnim vrhom, odnosno partijom, i deo je prilično važnog konglomerata, podsjećaju mediji.
U Briselu je dosad „podizanje obrva“ izazvao veliki hrvatski ugovor s Kinezima za izvođenje radova na Pelješkom mostu, jer se taj projekat sufinansira novcem iz evropskog budžeta, a sada je u pitanju direktna investicija u energetski sektor.
U iduće dve godine Kinezi će tako pod Velebitom izgraditi 39 vetroagregata ukupne snage 156 megavata, a opština Brinje i grad Senj će prihodovati 5,5 miliona kuna godišnje na osnovu vetroenergetske rente.
Na izgradnji će dio radova voditi hrvatski podizvođači. Tanjug