SARAJEVO, Uskoro počinje izgradnja HE Vranduk, vetroelektrane na platou Podveležja i 12 mini elektrana na Neretvici.
Vlada Federacije BiH usvojila je Informaciju o toku priprema za izgradnju tridesetak novih elektroenergetskih objekata tokom narednih nekoliko godina. Riječ je o šest termoelektrana, 14 hidroelektrana, šest vjetroelektrana i velikom broju mini elektrana, koje će najvećim dijelom graditi dvije federalne elektroprivredne kompanije.
Elektroprivreda BiH samostalno će započeti izgradnju HE Vranduk (prvog većeg energetskog objekta nakon pauze duge 20 godina), vjetroelektrane na platou Podveležja i 12 mini elektrana na Neretvici.
Takođe, EPBiH uskoro će započeti i rekonstrukciju dva velika postojeća termobloka u Kaknju i Tuzli, kojim će vijek upotrebe biti produžen za dvadesetak godina. Za sve navedene projekte EPBiH ranije je obezbedila finansijska sredstva (oko 470 miliona KM) i potrebnu dokumentaciju, tako da će izgradnja i rekonstrukcija ovih objekata započeti najkasnije na proljeće ove godine.
Od šest velikih termocentrala, najizvesnija je izgradnja TE Kakanj i TE Tuzla, odnosno TE Kongora koju će graditi Elektroprivreda HZHB, najverovatnije u partnerstvu s nekim stranim investitorom. Riječ je o džinovskim investicijama koje se mjere milijardama maraka: na primjer, za izgradnju samo jedne teroleketrabne, TE Kongora, potrebno je obezbediti preko 1,5 milijardi KM.
Kako je najavljeno, Vlada Federacije BiH za svaki pojedinačni objekat namerava usvojiti posebnu odluku kojom će se precizirati nosilac i rok gradnje, kao i način finansiranja. Za sve nove objekte važe ranije utvrđeni principi: novoizgrađeni objekti moraju ostati u isključivom vlasništvu dvije federalne elektroprivredne kompanije, a sva inostrana ulaganja vraćaće se isporukom električne energije po važećim berzanskim cijenama.
Apsolutni prioritet kod izgradnje novih elektroenergetskih objekata imat će domaće projektantske i građevinske kompanije a međunarodni tenderi raspisivaće se samo u slučaju kada ne postoje kvalificirani domaći partneri.
U Vladi Federacije BiH vlada jedinstven stav da se u elektroenergetskom sektoru krije najveći razvojni potencijal BiH čije bi aktiviranje preporodilo cijelu privredu – naročito građevinsku i metaloprerađivačku industriju.
Postoji i politički konsenzus
Federalni premijer Mustafa Mujezinović i resorni ministar, Vahid Hećo, rekli su da unutar vladajuće koalicije postoji potpuna politička saglasnost vladajuće koalicije oko energetskog paketa. Prevladana su ranija trvenja između SDA i SBiH, i prema njihovim riječima, stvoreni su svi potrebni preduslovi da Federacija BiH napokon krene s dugo najavljivanim investicijama u energetskom sektoru.
„Interes stranih investitora postoji, čak mogu reči da nikada nije bio veći nego danas. Imamo veliku šansu koju ne smemo ispustiti“, rekao je federalni premijer Mustafa Mujezinović, uz obećanje da će se kod gradnje novih energetskih objekata voditi računa o ekologiji i raspoloženju lokalne zajednice. B92