BEOGRAD, Ekonomski odnosi Srbije i Crne Gore imaju regionalnu i stratešku važnost i njihovo unapređenje će direktno uticati na kvalitet privreda dvije države.
Učesnici skupa u Privrednoj komori Beograda ukazuju na značaj unapređenja izvoza, uvoza i trasporta robe, korišćenjem terminala Luke Bar i pruge Beograd-Bar.
Predsjednik PKB Milan Janković istakao je da se među privrednicima i kompanijama dvije države mogu uspostaviti kvalitetni partnerski i akcionarski odnosi, podsjetivši da je privreda Crne Gore treći partner Srbije.
On je izrazio uvjerenje da će vlade Srbije i Crne Gore u narednoj godini napraviti ozbiljne kontakte i sastanke radi unapređenja privredne saradnje.
Direktorka predstavništva Privredne komore Crne Gore u Beogradu Anka Vojvodić smatra da treba unaprijediti i rekonstruisati prugu Beograd Bar jer je to, kako je rekla “važan pravac i moramo se boriti da se on održi”.
“Najvažniji segmet politike je privreda. Ekonomska priča je navažnija politička priča”, kazala je ona, podsjetivši da su na važnost ekonomskih odnosa Srbije i Crne Gore ukazali i predsjednici Boris Tadić i Filip Vujanović.
Vojvodić je kazala da je Crnoj Gori Srbija prvi trgovinski partner, naglasivši da su privredne veze dvije države tradicionalne, malo oslabljene, ali nikad prekinute i da se obnavljaju. “Ono što se dogovorimo da radimo u sljedećoj godini to će biti važno. Želim da budemo istinski partneri”, poručila je ona.
Na skupu u PKB predstavljena je kompanija “Kontejnerski terminal i generalni tereti” nastala nakon restrukturiranja Luke Bar.
Izvršni direktor Andrija Radusinović kazao je da je Srbija strateški partner te kompanije, ukazavši i na prednosti koje srpska privreda ima korišćenjem terminala.
Većinski vlasnik preduzeća “Kontejnerski terminal i generalni tereti” je Vlada Crne Gore, osnovna djelatnost je pretovar i skladištenje generalnog tereta i kontejera, ukupni pretovarni kapaciteti su dva miliona tona.
On je naveo da su u toku 2010. godine utovarena 374 broda, 700.000 tona tereta i 28. 534 kontejnera, a “Kontejnerski terminal i generalni tereti” radi 365 dana u godini 24 časa. Tanjug