BANJALUKA, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske provjeriće navode Strukovnog sindikata doktora medicine, koji je odlučio da se nadležnim tužilaštvima podnesu krivične prijave protiv odgovornih za “katastrofalno stanje u Bolnici Istočno Sarajevo”, tvrdeći da se ne izvršavaju konačne i obavezujuće odluke nadležnih inspekcijskih organa.
“Ukoliko su navodi sindikata tačni, sigurno ćemo naložiti zdravstvenoj ustanovi da u najkraćem roku i u skladu sa zakonom izvrši navedene preporuke”, rečeno je u resornom ministarstvu.
U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite kažu da u potpunosti podržavaju rad sindikata i da su sa reprezentativnim sindikatom u oblasti zdravstva u gotovo svakodnevnim razgovorima, te da će i drugi sindikati u ovoj oblasti, kada dokažu svoju repezentativnost, biti pozvani da učestvuju u aktuelnim razgovorima.
Kada je riječ o protestima radnika u Bolnici Istočno Sarajevo, u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite navode da je od 400 radnika ove bolnice na proteste izašlo 20 do 30 ljudi, što je manje od 10 odsto zaposlenih.
“Iako njihovo pravo niko ne spori, smatramo da bi, posebno kada je riječ o medicinskoj struci, trebali biti provedeni na zakonit i etički način, to jest da se ne remeti proces rada i da se ne priča na ružan način o ustanovi od koje se u isto vrijeme očekuje da omogući ostvarivanje svih zahtjeva”, ističu u Ministarstvu.
Ministarstvo izražava čuđenje da među učesnicima protesta ima prethodnih rukovodilaca ove ustanove koji bi trebalo, u najmanju ruku, da osjećaju odgovornost za postojeće stanje u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Ministarstvo smatra da u Bolnici Istočno Sarajevo nije bilo nezakonitih smjena, već legalnih i opravdanih, zbog lošeg rada pojedinaca, a kojima je rukovodstvo Bolnice željelo da unaprijedi rad ove zdravstvene ustanove.
U fokusu rada Ministarstva su, prije svega, pacijenti i zdravstveni radnici i sigurno da će svako ko bude pošteno radio biti zaštićen od ovog Ministarstva, navodi su u saopštenju.
“U konkretnim slučajevima, kao što nam je potvrđeno u Bolnici Istočno Sarajevo, doktori koji su smijenjeni sa rukovodećih pozicija su kršili radnu disciplinu i stvarali loše međuljudske odnose među zaposlenima”, navode u Ministarstvu.
Dodaje se da te smjene nemaju apsolutno nikakave veze sa činjenicom da su neki od navedenih doktora članovi bilo kojeg sindikata. Takođe, stav Ministarstva je da priliku treba pružiti i mlađim kolegama koji su spremni da se zalažu za razvoj struke i unapređenje uslova rada u ovoj bolnici.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske posebno ističe probleme obezbjeđivanja sredstava za Bolnicu Istočno Sarajevo, o kojima Strukovni sindikat često govori.
“Odgovorno tvrdimo da u ovom slučaju problem nedostatka sredstava nije zbog nemogućnosti isplate od Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, već upravo do ove zdravstvene ustanove, koja nema dovoljan broja zdravstvenih usluga koje pruža pacijentima, što predstavlja i najveći problem ustanove, a za koji su najviše odgovorni upravo zdravstveni radnici”, zaključuju u resornom ministarstvu.
Strukovni sindikat doktora medicine Republike Srpske donio je odluku da se nadležnim sudovima podnesu kolektivne tužbe za zaštitu kolektivnih prava radnika i uplatu doprinosa, kao i da se nadležnim tužilaštvima podnesu “krivične prijave protiv odgovornih za katastrofalno stanje u zdravstvenoj ustanovi Bolnica Istočno Sarajevo”.
U saopštenju Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske postavlja se pitanje ministru zdravlja i socijalne zaštite Srpske “zašto i zbog koga postoji Zakon o radu i kome ili čemu služi Republička uprava za inspekcijske poslove, ako ministar namjerno ili potpuno svjesno odbija da primjenjuje taj zakon ili neće ili ne želi da izvršava konačne i obavezujuće odluke nadležnih inspekcijskih organa“? Srna