BANJALUKA, Interesovanje za provjeru potencijalnih poslovnih partnera među preduzetnicima u Srpskoj raste, što potvrđuje i podatak da je lani Privredna komora izdala 38 potvrda o bonitetu firmi, što je skoro tri puta više nego 2010. godine, kada je izdato samo 14 ovakvih potvrda.
Međutim, to je i dalje mali broj jer su informacije o bonitetu preduzeća korisne svim preduzetnicima prilikom učešća na javnim tenderima, pri sklapanju poslova sa novim poslovnim partnerima, ali i zbog smanjenog rizika poslovanja.
Prema riječima portparola Privredne komore RS Vladimira Blagojevića, Centar za ekonomiju, unapređenje poslovanja i bonitete obavlja sve poslove davanja informacija i potvrda o bonitetu na zahtjeve članica Komore, kako bi ostvarili kontakte sa stranim preduzećima, ali najviše za potrebe konkurisanja na javnim tenderima.
– Od početka ove godine zaprimili smo četiri zahtjeva za izradu informacije o bonitetu preduzeća – rekao je Blagojević.
Da bi se smanjila dugovanja i zaustavio trend rasta nenaplaćenih potraživanja, Privredna komora RS obezbijedila je i mogućnost provjere boniteta potencijalnih kupaca iz zemalja regiona i svijeta, odnosno iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Rumunije i drugih zemalja.
Privredna komora RS daje dvije vrste informacija o bonitetu, a to je Informacija o bonitetu preduzeća, koja košta 100 maraka plus PDV, te skraćene informacije o bonitetu poslovnih partnera, koje su besplatne za članice Privredne komore.
U “Krajina petrolu” Banjaluka, koje je jedno od preduzeća koje je lani zatražilo informacije o bonitetu poslovnih saradnika, rekli su da su te informacije od velikog značaja, posebno kada je u pitanju sklapanje nove saradnje.
– Zahvaljujući potvrdama o bonitetu imamo uvid u cijelo poslovanje firme sa kojom ranije nismo sarađivali, što u startu znači prevenciju od mogućeg rizika – istakli su u ovom preduzeću.
Vlasnik fabrike obuće “Sanino” iz Dervente Radovan Pazurević kaže da njegova firma do sada nije tražila informacije o bonitetu, zbog toga što su sarađivali uglavnom sa preduzećima iz inostranstva.
– Nismo bili upoznati s tim da se može provjeriti i stanje firmi iz inostranstva, a ako budemo sklapali nove ugovore, svakako ćemo iskoristiti ovu uslugu. Veoma je korisno za sve preduzetnike koji kreću u posao sa novim poslovnim partnerom da imaju informacije o bonitetu jer time dobijaju detaljan izvještaj o nekom preduzeću – kazao je Pazurević.
Procedura
U Privrednoj komori RS kažu da redovna procedura za izdavanje informacije o bonitetu traje od dva do 12 dana.
– Informacija o bonitetu se može izdati po skraćenom ili po hitnom postupku istog dana kada je podnesen zahtjev – istakao je Blagojević. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
dakle,i komora ima posla.izdaje potvrde o bonitetu.koliko je stvarno privrednih subjekata komora povezala?
Ima li i jedne firme da je 100 % sigurna, odnosno likvidna i solventna, kada je vlada svagdje svoje prste umješala: ili kroz menadžment ili kroz razne olakšice koje dolaze kasnije na naplatu, tj. kada oni više ne budu bili u državnom aparatu. Poslije izbora!
Ovo je strašno samo kome povjerovati!
NUDPT