BIJELJINA, Poljoprivrednici iz Semberije počeli su protestnu vožnju upozorenja zbog lošeg stanja u kojem se nalaze u vrijeme otkupa pšenice, a kolona od nekoliko desetina traktora okuplja se na zaobilaznici na magistralnom putu Bijeljina – Rača, kod tržnog centra “Fis”.
Namjera poljoprivrednika je da protestnom vožnjom izraze nezadovoljstvo zbog niske otkupne cijene pšenice koju su im za ovogodišnji rod ponudili semberski mlinari, kao i zbog uvoza ove žitarice.
Cijena kojom su mlinari izašli pred poljoprivrednike je od 26 do 28 feninga po kilogramu suvog zrna hljebnog žita što je, prema njihovom mišljenju, nedopustivo i ponižavajuće.
Poljoprivredni proizvođači u Semberiji traže da najodgovornije institucije Republike Srpske dogovore sa Ministarstvom za ekonomske odnose i spoljnu trgovinu BiH da se zabrani uvoz pšenice u Srpsku sve dok, kako kažu, postoji i posljednje zrno na domaćem tržištu.
Od obilaznice kod “Fisa” poljoprivrednici kreću prema graničnom prelazu Rača. “Nemamo namjeru da pravimo blokade, ali ako danas ne uspijemo da sa vlastima Srpske i njenim predstavnicima koje smo pozvali na ovaj skup dogovorimo da se zabrani uvoz pšenice i ako se ta odluka ne donese do petka, blokiraćemo sve prelaze”, rekao je Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Srpske – grad Bijeljina.
On je podsjetio da je Vlada Srpske dala podsticaj od 0,4 KM po kilogramu pšenice, na koji imaju pravo svi registrovani poljoprivrednici, te da bi uz otkupnu cijenu od 0,38 KM bili pokriveni samo troškovi domaće proizvodnje hljebnog žita.
Proizvođači pšenice u Semberiji zatražili su ranije od otkupljivača hljebnog žita da do kraja prošle nedjelje odrede otkupnu cijenu od 0,38 maraka po kilogramu.
I prema procjeni stručnjaka, zaštitna cijena pšenice koja bi pokrila samo troškove proizvođača u Srpskoj, trebalo bi da bude 0,38 KM po kilogramu.
Ove godine semberski ratari imaju rekordan rod proizvodnje hljebnog žita od oko pet tona po hektaru, ili ukupnu proizvodnju od oko 70.000 tona pšenice, požnjevenih sa 14.000 hektara oraničnih površina.
Domaći proizvođači podmiruju u prosjeku 30 do 40 odsto ukupnih potreba Republike Srpske za pšenicom.
U koloni je do sada do zaobilaznice kod “Fisa” stiglo 30-ak traktora, a očekuje se da bi do dolaska u Raču taj broj mogao biti i oko 150, jer im se iz okolnih sela pridružuju poljoprivrednici sa svojim poljoprivrednim mašinama.
Organizator mirne protestne vožnje traktorima, koju obezbjeđuje policija, je Udruženje poljoprivrednika Republike Srpske – grad Bijeljina. Srna