NJU DELHI, Indijske opoziciono usmjerene političke grupacije, od ljevice do krajnje desnice, počele su juče da organizuju masovne proteste širom zemlje, zbog rasta cijena razne robe i visoke inflacije.
U 14-milionskom gradu Kalkuti, u državi Zapadni Bengal, organizovan je 12-časovni štrajk transportnih radnika, a zatvorene su i mnoge državne ustanove i trgovine.
Slični protesti održaće se od danas i u drugim velikim indijskim gradovima, a posebno u onima gdje ljevičarske političke partije imaju snažna uporišta, prenosi agencija Itar-Tas.
Opozicija je u srijedu optužila vladu za neodgovorno vođenje ekonomske politike, a povod je bilo najnovije poskupljenje automobilskog goriva od 8 do 10 odsto i 16-procetno uvećanje cijena tečnog gasa.
Vlada je poskupljenjem goriva pokušala, prema navodima opozicionih političara, da prevali “teško breme” poskupljenja sirovina na svjetskom tržištu na pleća siromašnih ljudi, kakvih je u Indiji mnogo.
Vođe opozicionih partija su za sutra najavile i veliki protest u centru Nju Delihija, u neposrednoj blizini zgrada vlade i nacionalnog parlamenta i predsjedničke palate.
Premijer Indije Manmohan Sing je, u obraćanju naciji posredstvom nacionalne tv mreže, ukazao da je najnovije povećanje cijena goriva bila “neizbježna mjera”.
“Poštoje oblasti u kojima mi ne možemo obuzdati rast potrošackih cijena, jer su vezane za uvozne troškove”, rekao je Sing.
Indija, inače, ima jednu od najdinamičnijih svjetskih ekonomija, a godišnja stopa privrednog rasta u toj zemlji, koju naseljava više od 1,1 milijarde ljudi, ove godine će premašiti 8,5 odsto.
Predstavnici indijske vlade su prošlog mjeseca priznali da će ovogodišnja inflacija “probiti ranije projektovani nivo”, što znači da bi mogla biti i dvocifrena.
Kao glavni razlog bujanja inflacije i oštrijeg rasta potrošačkih cijena u ovoj godini analitičari u Nju Delihiju navode drastično poskupljenje sirove nafte, ali i glavnih prehrambenih proizvoda, koji odlučujuće utiču na kretanje potrošačkih cijena.
Indija, uprkos sadašnjoj rastućoj inflaciji i veoma niskom prosječnom standardu većine žitealja, ima velike izglede da u narednim decenijama postane jedna od vodećih svjetskih ekonomija, prognoziraju američki ekonomisti.
U jednoj studiji, koja je prošle jeseni objavljena u Njujorku, američki ekonomisti predviđaju da bi Indija do sredine ovog vijeka mogla po visini ostvarenog bruto domaćeg proizvoda da nadmaši SAD i postane prva svjetska privredna sila.