KURŠUMLIJA, Više hiljada radnika, penzionera i manjinskih akcionara iz Šumsko-industriskog kombinata “Kopaonik”, te građana Kuršumlije blokirali su danas na jedan sat saobraćaj u centru grada tražeći da se poništi ugovor o privatizaciji ovog preduzeća i da ono pređe u državno vlasništvo.
Građanima je podršku pružila i opština Kuršumlija, koja je na jedan sat obustavila rad zaposlenih i koji su se pridružili skupu.
Predsjednik štrajkačkog odbora Borivoje Urošević potvrdio je Srni da prevareni radnici traže da ih posjete predsednik i premijer Srbije Boris Tadić i Mirko Cvetković i dodao da će protesti biti radikalizovani ukoliko se ne postigne dogovor u Vladi Srbije o poništenju privatizacije ovog preduzeća, koje je nekada bilo najveće na jugu Srbije, a danas je njegova imovina rasprodata.
“Mi se borimo protiv siromaštva i gladi. Jedino rešenje za sve je da država preuzme odgovornost nad firmom nakon što se raskine ugovor o privatizaciji, jer oni moraju da se bore za Kuršumliju koja se nalazi na samoj granici sa Kosovom. Nećemo da napadamo državu oružijem, ali ukoliko ne postignemo dogovor naši protesti će biti radikalizovani”, kaže Urošević.
Zamjenik predsjednika opštine Dejan Milošević, koji je prisustvovao skupu, pružio je podršku štrajkačima i rekao da će opština platiti put do Beograda ljudima iz štrajkačkog odbora koji odu u Vladu na razgovore.
Štrajk je protekao bez incidenata, ali uz pristvo policije.
Oko hiljadu radnika, manjinskih akcionara i građana opštine Kuršumlija su nakon dvonedeljnog protesta provalili 23. februara kapiju Šumsko-industriskog kombinata “Kopaonik” i pored jakog policijskog obezbjeđenja zauzeli Upravnu zgradu ovog preduzeća.
Oni optužuju većinskog vlasnika ove firme Slaviše Ristića da je prodao sve vrijedne mašine iz ovog preduzeća, kao i neke pogone, dok radnicima plate nije isplaćivao više od šest mjeseci.
Radnici protestvuju jer je Ristić otpustio oko 500 radnika, iako se ugovorom o privatizaciji obavezao da to neće činiti, nego će čak i primati nove radnike