NJUJORK, Na svjetski m berzama prošle sedmice cijene akcija snažno su porasle, što se zahvaljuje nadi ulagača da su najveće svjetske privrede čvrsto na putu oporavka.
Veći dio prošle sedmice protekao je u opreznom trgovanju jer niz makroekonomskih podataka ukazuje na određena poboljšanja u američkoj privredi, ali nedovoljna da bi se moglo očekivati ubrzanje oporavka. To je potvrdila i najnovija bež knjiga američke centralne banke Feda, koja pokazuje da se privredna aktivnost poboljšava u devet od 12 regija, ali sporo.
“Jedrimo kroz različite privredne pokazatelje iz dana u dan, iz sedmice u sedmicu, ali nemamo osjećaj da su stvari strukturalno dovedene u red. To nisu dovoljna poboljšanja da bi učvrstila povjerenje u oporavak”, kaže Tom Samuels, direktor u fondu Palantir Fund.
Beskrvno trgovanje trajalo je sve do petka, kada su ulagače oraspoložili podaci o manjem padu zaposlenosti nego što se očekivalo i rastu potrošačkih kredita. Prema tim podacima, u februaru je u SAD-u bez posla ostalo 36.000 Amerikanaca, manje od 50.000, koliko su očekivali analitičari. Stopa nezaposlenosti ostala je, nepromijenjena na 9,7 odsto, dok se očekivao rast na 9,8 odsto.
“Ulagači su se jako plašili izvještaja o zaposlenosti, a dobili smo bolji podatak nego što se očekivalo, koji ukazuje na postepenu stabilizaciju tržišta rada. Mislim da će to pozitivno uticati na tržište i dugoročnije, pa očekujem daljnji rast cijena akcija u martu”, kaže Marc Pado, strateg u kompaniji Cantor Fitzgerald & Co.
Ulagače je ohrabrila i vijest o prvom rastu potrošačkih kredita u godinu dana, što najavljuje povećanje potrošnje. Prema podacima američke centralne banke Feda, u januaru je iznos tih kredita porastao za 4,9 milijardi dolara, što je njihov najveći mjesečni rast od sredine 2008. godine.
Na jačanje potrošnje ukazuju i prodajni rezultati trgovačkih lanaca. Od 28 trgovačkih lanaca, prošlog je mjeseca njih 76 odsto ostvarilo bolje rezultate nego što se očekivalo. Pritom je najveći među njima, Wal-Mart najavio i povećanje dividende za 11 odsto. To je potaknulo rast cijena akcija u trgovačkom i finansijskom sektoru, a snažno su prošle sedmice porasle i akcije u energetskom sektoru jer je cijena nafte u petak dostigla 81,50 dolara po barelu, najviši nivo u osam sedmica.
I pored niza dobrih vijesti, obim trgovanja na berzama je i dalje vrlo nizak. Prošle je sedmice dnevno na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika mijenjalo između 7 i 8 milijardi akcija, dok je lani dnevni prosjek iznosio 9,65 milijardi.
Na Wall Streetu je prošle sedmice Dow Jones indeks ojačao 2,3 ossto, na 10.566 bodova, dok je S&P 500 skočio 3,1 ossto, na 1.138 bodova. Nasdaq indeks osvojio je 3,9 odsto, dostignuvši 2.326 bodova. Za Dow Jones i S&P 500 indeks to su najviši nivoi u posljednjih šest sedmica, a za Nasdaq u 18 mjeseci. Sva tri indeksa sada su u pozitivnom području u odnosu na početak godine.
I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice snažno porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 4,5 odsto, na 5.599 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je 4,9 odsto, na 5.877 bodova, dok je pariški CAC skočio 5,4 odsto, na 3.910 bodova. Poslovni dnevnik