ATINA, Grčka vlada moraće do kraja ove godine da ispuni obećanje evropskim povjeriocima i da otpusti većinu od 25.000 prosvjetnih radnika koji će se naći na prinudnom odmoru.
Prošle nedjelje, kada je školska godina zvanično počela, mnoge škole radile su smanjenim kapacitetima, neke su bile zatvorene. Na fakultetima su odloženi ispitni rokovi, jer je već tada počeo štrajk univerzitetske administracije.
Višednevni pregovori sa vladom i pokušaj nastavnog osoblja da utiče na odluku da se do kraja godine na tzv. mobilne liste stave na hiljade učitelja, nastavnika i profesora – nisu urodili plodom.
Ukazivanje na činjenicu da će zbog otpuštanja nastavnog kadra, prije svega, trpiti obrazovni sistem koji već sada ima manjak od oko 16 hiljada učitelja i nastavnika – nisu izmijenili poziciju vlade.
Nezadovoljstvo raste i među nastavnicima srednjih škola koji su od ponedjeljka u petodnevnom štrajku. Pridružiće im se i zaposleni u penzionim fondovima. U višečasovnom štrajku biće i učitelji osnovnih škola.
Oni će se, međutim, zajedno sa nastavnim osobljem u privatnim školama, priključiti štrajkačima “samo” dvodnevnom obustavom rada sredinom nedjelje.
Dvodnevni generalni štrajk zaposlenih u javnom sektoru najavljen je za 18. i 19. septembar i njemu će se, po svoj prilici, pridružiti sve strukture, osoblje bolnica i fondova…
Masovni mitinzi i demonstracije u centru Atine i drugih velikih gradova najavljeni su za srijedu iduće nedjelje. To je još jedan pokušaj da se izvrši pritisak na vladu da ne podliježe zahtjevima “trojke” inespektora – EU, MMF-a i Evropske centralne banke, koji sredinom nedjelje stižu u Atinu da provjere tempo provođenja reformi.
Prvi na listi zahtjeva “trojke” jeste da do kraja septembra na prinudni odmor ode 12.500 državnih službenika, a do kraja godine još toliko. (Srna)