SARAJEVO, Rajfajzen banka u BiH ostvarila je prošle godine neto dobit od 67 miliona KM, što je za 24,4 odsto više u odnosu na 2014. godinu, a što pokazuje stabilnost poslovanja banke i usklađenost njenih strateških odluka sa uslovima tržišta, izjavio je direktor Banke Karlhajc Dobnig.
Na konferenciji za novinare u Sarajevu, on je rekao da je ukupna prošlogodišnja aktiva banke iznosila 3,73 milijarde KM, dok je kapital iznosio 529,23 miliona KM.
Prema njegovim riječima, na kraju 2015. godine krediti su iznosili 2,25 milijardi KM, što ovu finansijsku organizaciju čini jednom od vodećih banaka u oblasti kreditiranja u BiH, dok su depoziti iznosili 2,97 milijardi KM.
“Ovakvi poslovni rezultati potvrda su ispravnosti strategije u skladu sa kojom Rajfajzen banka djeluje, a prističu iz inovativnog pristupa poslovanju, prilagođavanja, te stalnog praćenja zadovoljstva i potreba klijenata”, pojasnio je Dobnig.
On je rekao da Rajfajzen grupa u BiH, koju pored Banke čine i Rajfajzen lizing, Rajfajzen kapital, Rajfajzen invest i Rajfajzen asistens, klijentima nudi široku paletu visokokvalitetnih proizvoda i usluga, kakve klijenti žele i zaslužuju.
Dobnig je istakao da će Banci i u ovoj godini u fokusu i dalje biti klijenti, odnosno zadovoljenje njihovih potreba, te da će raditi na unapređenju internih i eksternih mehanizama, investirati u edukaciju i razvoj zaposlenih, ali se fokusirati i na digitalne aspekte poslovanja.
Prema njegovim riječima, realni rast i ekonomske aktivnosti BiH ove godine iznosiće tri odsto, a očekuju se i snažnije investicione aktivnosti u zemlji, kao i novi sporazum sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/, koji bi trebalo da utiče na smanjenje fiskalnog deficita do dva odsto bruto domaćeg proizvoda.
Potencijal za veći rast u ovoj godini Dobnig potkrepljuje činjenicom da je BiH aplicirala za članstvo u EU, te da je potpisala novi stendbaj-aranžman, za koji se nada da će biti realizovan u narednom mjesecu.
Potencijalni rizici za BiH, prema njegovim riječima, mogu biti interni – nova politička kriza, gubitak aranžmana, zastoj u usvajanju reformskih zakona, što će sve skupa uticati na investicije, te eksterni – nova kriza u Evrozoni. Srna
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Daleko je RFB bolja od Unicredit banke. Unicredit su samo foliranti koji zaradjuju na drzavi…
RFB je losa ali je Unicredi katastrofa. inteza ista prica, dok se Hypo raspada.
Unicredit je najgora banka. Ekipa iz Mostara samo sebe gleda