FRANKFURT, Svečani skup u Evropskoj centralnoj banci (ECB) , povodom desetogodišnjenice rada te važnefinansijske organizacije, pao je u sjenku nakon otvorenog sporenja uglednih evropskih finansijskih zvaničnika oko načina na koji treba rješavati tekuću energetsku krizu, prenosi agencija DPA.
Ministri finansija zone evra koji su pozvani na svečanu ceremoniju u Frankfurtu, gdje se nalazi bančino sjedište, većinski su odbacili prošlonedjeljni prijedlog francuskog predsjednika Nikola Sarkozija da Evropa razmotri smanjenje poreza na dodatu vrijednost u prometu naftnim derivatima, kako bi ti proizvodi pojeftinili i smanjio se pritisak na kontinentalnu privredu.
Francuska ministarka finansija Kristin Lagard je, međutim, tokom jučerašnjeg sastanka ponovila Sarkozijev prijedlog, uz opasku da se ” u tekućoj situaciji mora preuzeti politička odgovornost” i da o tome treba, u najmanju ruku, raspravljati.
Luksemburški premijer i ministar finansija Žan Klod Janker je, međutim, na prijedlog Lagardove odgovorio da on i njegove kolege iz zone evra “ne bi trebalo da reaguju politički” na stav Pariza.
Jankerove kolege iz Španije, Holandije i Njemačke takođe su glatko odbili da podrže Sarkozijev prijedlog, a ministar finansija Španije Pedro Solbes je bio najdirektniji rekavši da fracuski zahtjev “nije dobra ideja”.
“Cijene nafte treba da odredi tržište”, kazao je Solbes koji je ranije bio evropski komesar za finansije. On se, inače, založio za efikasniju potrošnju nafte kao najprimjerniji način za obuzdavanje daljeg rasta cijena te sirovine.
Oglasio se, na istu temu, takođe i njemački ministar finansija Per Štajnbrik izjavom da u vezi cijena nafte “ne treba reagovati politički i pokušati s intervencijama. U prošlosti je takav pristup rezultirao greškama”, podsjetio je on.
Holandski ministar finansija Vouter Bos je ocjenio da bi za privredu zone evra bilo najbolje ukoliko “što manje zavisi od cijena nafte”.
Svečanom skupu povodom desetogodišnjice postojanja ECB prisustovala je, između ostalih, njemačka kancelarka Anglela Merkel, kao i niz drugih vodećih vladinih funkcionera iz 15 – članica zone evra i cijele Evropske unije.
ECB je, prema ocjeni zapadnoevropskih analitičara, do sad odigrala veoma pozitivnu ulogu u regionalnoj ekonomiji, uspješno se boreći proteklih godina za nisku inflaciju i stabilne uslove privređivanja.
Desetogodišnji jubilej ECB, međutim, obeležava se u uslovima najveće inflacije i pretećeg ekonomskog usporavanja zbog globalne finansijske krize, upozoravaju ekonomisti, uz opasku da se bančino rukovodstvo do sad uspješno odupiralo takvim izazovima.