BANJALUKA, Prosječne kalkulacije Republičkog zavoda za cijene pokazuje da bi s obzirom na povećanje cijene brašna cijena vekne hljeba od 600 grama proizvedenog od brašna tip 500 u septembru iznosila jednu KM, a od brašna tip 850 iznosila bi 0.90 KM, saopštilo je Ministarstvo trgovine i turizma RS.
Ministarstvo trgovine i turizma RS i predstavnici pekarske industrije su, prema ranijem dogovoru, zadužili Zavod za cijene RS da sačini kalkulaciju cijene hljeba radi određivanja realne cijene.
Predsjednik Odbora pekara RS Saša Trivić rekao je Srni da lokalne vlasti u RS nadležne za davanje saglasnosti na cijene hljeba čekaju viđenje i kalkulaciju Ministarstva trgovine i turizma RS.
“Kalkulacija Republičkog zavoda za cijene nije ispravna i sigurno će u dobrom dijelu RS dovesti do određenih poremećaja i prestanka proizvodnje hljeba od brašna tipa 500 i 850, te će morati da proizvode neke druge vrste hljeba, jer njihova kalkulacija ne može da zadovolji današnju situaciju na tržištu hljeba, brašna i pšenice”, objasnio je Trivić.
On je naveo da će Odbor pekara RS sačekati do petka, 14. septembra, mišljenje opština, nakon čega će u ponedjeljak, 17. septembra donijeti definitivnu odluku, jer trenutna situacija ne odgovara stvarnom stanju.
Trivić je podsjetio da Odbor pekara RS na sastanku održanom 6. septembra donio odluku da cijena vekne hljeba od 17. septembra iznosi 1.30 KM.
Glavni tržišni inspektor RS Borka Surtov rekla je Srni da inspekcija prati eventualna samovoljna poskupljenja hljeba i istakla da do sada nije bilo slučajeva povećanja cijena i da opštine nisu dale saglasnost na poskupljenje.
“U kontaktu smo sa opštinama, pratimo situaciju na terenu i za sada nema samovoljnih povećanja cijena hljeba”, rekla je Borka Surtov i dodala da će se pekari, koji podignu cijene bez opštinske saglasnosti, suočiti sa novčanim kaznama od 2.000 do 5.000 KM i 500 KM za odgovorno lice u pravnom licu.
Ona je podsjetila da su proizvođači hljeba, prema Uredbi o davanju saglasnosti na cijene proizvoda i usluga, obavezni obrazovati cijene hljeba uz saglasnost nadležnog organa u lokalnoj zajednici.
Borka Surtov je dodala da se ova odredba odnosi samo na hljeb proizveden od brašna tipa 500 i tipa 850, dok za ostale vrste hljeba nije potrebna saglasnost opština.
Prema podacima Republičkog zavoda za cijene, cijena hljeba od 400 grama u Federaciji BiH, u Kantonu Sarajevo iznosi 0.70 KM, a cijena vekne hljeba od 600 grama u Srbiji iznosi 29 dinara, odnosno 0.725 KM.