BANJALUKA, Banjaluka i izraelski grad Modin žele da razvijenu saradnju, koju već nekoliko godina imaju u oblasti obrazovanja i razmjeni srednjoškolaca, prošire i u oblasti privrede.
Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović i delegacija grada Modina, predvođena gradonačelnikom Haimom Bivasom, danas su posjetili fabriku obuće “Bema” da bi se upoznali o poslovanju ovog uspješnog banjalučkog preduzeća.
“`Bema` ima 1.250 zaposlenih, sa mogućnostima zapošljavanja novih radnika. Naša obaveza biće da pomognemo i direktoru ove tvornice i kolektivu da obezbijedimo dodatni dio sredstava za subvencije i da se ovdje radi punim kapacitetom“, rekao je Gavranović novinarima nakon obilaska proizvodnog pogona “Beme”.
Gavranović je istakao da je bila želja da se pokaže gostima iz Modina da, i u vremenu krize i problema sa kojima je suočena privreda u Banjaluci, Republici Srpskoj, okruženju i u EU, ima uspješnih kolektiva i da se može uspješno raditi.
Gavranović je naglasio da je više od 90 odsto proizvodnje “Beme” namijenjeno izvozu, što govori o orijentaciji ovog kolektiva.
“Mislimo da razgovaramo o mogućnostima, ukoliko naravno postoje i interesi izraelskih kupaca, da sa ovom tvornicom mogu da ulaze u aranžmane, jer je izvozno orijentisana“, rekao je Gavranović i dodao da ponuda “Beme” može doći i do Izraela.
Tehnički direktor “Beme” Marinko Umićević istakao je da “Bema” dnevno proizvodi 8.000 pari cipela i zapošljava 1.250 radnika, te da planira da ove godine zaposli novih 400 radnika za drugu smjenu.
“`Bema` želi da počne da pravi svoju cipelu, svoj brend, da ne prodajemo više svoja leđa. Ojačali smo stručno, odškolovali smo 10 inženjera u Zagrebu i mislim da možemo“, rekao je Umićević.
On je upozorio da domaći privrednici nisu konkurentni, s obzirom da na uvozne repromaterijale plaćaju i pet puta više carine od onih koje se naplaćuju u zemljama EU.
Gradonačelnik Modine Haim Bivas zahvalio je gradonačelniku Banjaluke za gostoprimstvo, ističući da je Izrael zavisan od uvoza takve robe.
“Namjera nam nije da se saradnja Banjaluke i Modine bazira na obrazovanju i kulturi, mada je to osnova iz koje smo počeli, već da se sagledaju eventualne mogućnosti saradnje i na privrednom planu”, rekao je Bivas novinarima.
Bivas je ukazao na važnost saradnje i u drugim privrednim granama, uključujući industriju. On je pomenuo saradnju u oblasti turizma, naglašavajući da Banjaluka i Republika Srpska imaju prirodne potencijale i ljepote.
“Nema nikakve sumnje da će se ovo izuzetno partnerstvo koje se sagradilo između dva grada partnera – Banjaluke i Modina – i Republike Srpske i Izraela razvijati i u drugim, do sada manje istraženim oblastima“, zaključio je Bivas. Srna