ZAGREB, Hrvatska vlada će u narednih desetak dana izraditi i Saboru predložiti nov zakon koji će obuhvatiti sve one koji imaju primanja a nisu obuhvaćeni zakonom o posebnom porezu na plate, penzije i druga primanja, kako bi se obezbjedilo da se teret krize ravnomjerno rasporedi, najavila je danas na sjednici vlade premijerka Jadranka Kosor.
Zakonom o posebnom porezu vlada je namjeravala da obuhvati sva primanja veća od 3.000 kuna (409 evra), zaštititi najranjivije društvene grupe i, koliko je moguće, ravnomjerno rasporedi teret krize, izjavila je Kosorova i najavila da će, pored tog zakona, usvojenog 31. jula, doneti još jedan zakon kojim će biti proširen krug onih koji plaćaju porez a koji bi Sabor mogao da usvoji na prvom zasjedanju u septembru.
Po zakonu koji važi od 1. avgusta, svi koji imaju penzije, plate, honorare, dividende i učešće u dobiti u visini od 3.000 do 6.000 kuna (818 evra) plaćaće sve do 31. decembra naredne godine dva odsto poreza, dok će oni koji imaju više od 6.000 kuna plaćati četiri odsto poreza.
Zbog greške u zakonu, oko 100.000 ljudi koji u Hrvatskoj obavljaju samostalnu djelatnost i koji imaju pristojna primanja ne plaćaju krizni porez – advokati, javni bilježnici, privatni ljekari i zubari, odnosno svi koji vode poslovne knjige.
Javnost je, pored te vijesti, razjarilo i saopštenje ministarstva finansija da tih 100.000 građana ne treba da plaćaju porez za 2010. godinu, jer se on određuje u poreskoj prijavi koju će da podnose u 2011. godini, kad taj zakon više neće biti na snazi.
Nakon objavljivanja vijesti o proširenju kruga onih koji bi trebalo da plaćaju krizni porez, pojavili su se komentari da se tako pokušava spriječiti da ustavni sud obori zakon jer su odgovarajuće tužbe podnijeli predsednik Stjepan Mesić i još 32 građanina.