SARAJEVO, Zvaničnici zemalja jugoistočne Evrope zaključili su na samitu “Brdo-Brioni” u Zagrebu da se proces proširenja EU mora smatrati ne samo tehničkim, nego političkim procesom od najvišeg značaja.
Na samitu, kome su prisustvovali članovi Predsjedništva BiH, a čiji su počasni gosti bili potpredsjednik SAD DŽozef Bajden, predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk, te austrijski predsjednik Hajnc Fišer, donesena je deklaracija pod nazivom “Zajednička strateška vizija Evrope koja je cjelovita, slobodna i u miru”.
Razgovarano je o sadašnjim izazovima, kao i mogućnostima za jačanje stabilnosti, bezbjednosti i blagostanja u jugoistočnoj Evropi, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.
Dogovoreno je da se za postizanje ovih zajedničkih ciljeva mora nastaviti jačanje transatlantskog partnerstva SAD i EU, te unijeti nova energija u proces proširenja EU za zemlje kandidate i proces evroatlantske integracije za one koji žele pristupiti NATO.
“EU i SAD izrazile su čvrstu predanost unapređenju i podržavanju ovih evropskih i evroatlantskih integracionih procesa članica procesa `Brdo-Brioni`, što će pomoći ostvarenju zajedničke strateške vizije Evrope koja je cjelovita, slobodna i u miru“, navodi se u zaključcima.
Lideri procesa “Brdo-Brioni” obnovili su danas zajedničku predanost izgradnji povjerenja, razvoju bilateralnog i regionalnog dijaloga, odgovarajućoj uzajamnoj pomoći u evropskim i evroatlantskim integracionim procesima, te unapređenju dalje saradnje i pomirenja.
Obavezali su se da će poboljšati privrednu saradnju i povezanost kroz regionalne infrastrukturne projekte, uz posebnu pažnju posvećenu energetskoj bezbjednosti.
Težište je bilo na garanciji blagostanja mladih naraštaja pružanjem programa mobilnosti i mogućnosti zapošljavanja.
Istaknuto je da se zamah pristupnih procesa razlikuje među državama jugoistočne Evrope i da neke države doživljavaju izazove u svom pojedinačnom napretku na putu evropskih integracija, doprinoseći osjećaju malodušnosti i pružajući plodno tlo za populizam i nestabilnost koji često bujaju u okolnostima neriješenih političkih i međuetničkih napetosti.
“To može nepovoljno uticati na aktivnu podršku država članica EU proširenju Unije, pojačavajući ovaj negativni obrazac, što se sa obje strane mora prekinuti”, navodi se u zakljucima.
Lideri su naveli da je svaka država svjesna svoje odgovornosti za jačanje vladavine prava, borbe protiv kriminala i korupcije, jačanje svojih institucija, osiguranje sprovođenja ambicioznih strukturnih reformi, smanjivanje hronične nezaposlenosti, podsticanje razvoja i konkurentnosti, te poboljšanje poslovne i ulagačke klime.
“Otvorenim bilateralnim i regionalnim pitanjima treba se baviti konstruktivno, u skladu sa međunarodnim pravom i njegovim načelima”, navodi se u zaključcima.
Dogovoreno je da je neophodan redovan dijalog na operativnom nivou, između SAD, EU i zemalja jugoistočne Evrope, u borbi protiv globalnih bezbjednosnih prijetnji.
“Sadašnja dramatična migrantska kriza predstavlja do sada nezabilježen izazov i sa humanitarnog i sa bezbjednosnog aspekta, te iziskuje dijalog i dogovor kako bi se bolje zaštitile spoljne granice EU, te znatno ublažio migracioni pritisak na države koje su njome pogođene”, navodi se u zaključcima.
Združeni u jedinstvu i solidarnosti i zgroženi brutalnošću terorističkog napada u Parizu, kao i terorističkih činova u Ankari, na Sinaju, u Bejrutu i Bamaku, lideri su pozvali na efikasna i djelotvorna globalna rješenja usmjerena na rješavanje uzroka radikalizma, nasilnog ekstremizma i terorizma, koji utiču na sve.
“Ključna je šira međunarodna saradnja, kao i bolja koordinacija i razmjena informacija među policijskim agencijama”, navodi se u zaključcima.
Sastanak su organizovali predsjednici Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović i Slovenije Borut Pahor. Srna