BEOGRAD, Iako je prema najavama Sindikata ljekara i farmaceuta Srbije juče trebalo da počne štrajk upozorenja u svim domovima zdravlja, većina ljekara u prestonici radili su bez prekida.
U periodu između 11 i 12 sati prije podne i 17 i 18 sati poslije podne, od 16 domova zdravlja u gradu, samo je u pet ustanova rad bio nakratko obustavljen (Novi Beograd, Zemun, Čukarica, rakovica i Vračar).
U domu zdravlja „Stari Grad“ atmosfera je tokom cijelog dana bila uobičajena, a ljekari kažu da ne učestvuju u najavljenom štrajku.
Lekarka dr Slavica Vlaisavljević iz doma zdravlja „Novi Beograd“ kaže da su juče čekaonice bile pune, jer su pacijenti došli da podrže ljekare.
Nastavljaju pregovore
Gradski sekretar za zdravstvo Zoran Blagojević najavio je da će pregovori sa Sindikatom, koji su počeli 16. juna, biti nastavljeni u narednih sedam dana.
– Naši pacijenti podržavaju ovu vrstu protesta, jer znaju da je to i za njihovo dobro. Nismo radili jedan sat prije i poslije podne, u to vrijeme primali smo samo hitne slučajeve. U većini domova zdravlja nije bilo štrajka, jer su direktori pojedinih ustanova juče poslali spiskove zaposlenima i tražili da se potpišu oni koji će učestvovati u protestu. Mnoge kolege su zbog straha od otkaza odustali i nastavili normalno da rade – kaže dr Vlaisavljević, koja je ujedno i predsjednica Štrajkačkog odbora. Povod za štrajk koji će trajati do petka, je produžetak radnog vremena do 20 sati, loša organizacija rada i prekomerna administracija, a u ovom domu zdravlja najavljuju da će ukoliko zahtjevi štrajkača ne budu usvojeni do petka, preći na drugačiji oblik protesta.
– Na Voždovcu nismo štrajkovali, jer smatramo da se time ništa ne bi postiglo. Problemi ljekara su sve veći, ali mislim da se razgovorima sa nadležnima i ostalim zdravstvenim institucijama može izaći iz problema, jer se štrajkom nikada ništa nije riješilo – objašnjava dr Nevenka Dimitrijević, predsjednik Saveza sindikata ljekara i farmaceuta i dodaje da je zbog složene papirologije otežan posao, pacijenti duže čekaju na preglede jer se ljekari „bore“ sa administracijom. Blic