BEOGRAD, Referendum na kojem se odlučivalo da li će se u Smederevu graditi rafinerija nafte, propao je pošto na birališta nije izašlo više od polovine upisanih birača.
Na 78 biračkih mjesta glasalo je samo 11,64 odsto građana.
Zvanični rezultat biće saopšten u roku od 24 sata, a referendum bi mogao biti ponovljen za šest mjeseci.
Referendumski rezultat biće razmatran i na narednoj sednici Gradske skupštine koja bi, bez obzira na krajnji ishod izjašnjavanja građana, mogla da donese odluku šta dalje.
“Sada ostaje, da na prvoj sednici Skupštine grada, jednostavno se izjasnimo za izdavanje zemlje u zakup kada skupština bude verifikovala ugovor, onda može investitor da pristupi daljim koracima, a to je dobijanje građevinske dozvole i izgradnja rafinerije”, rekao je za B92 gradonačelnik Smedereva Predrag Umičević.
On je naveo da je grad u kontaktu sa investitorom, koji je spreman da sačeka ishod referenduma i odluku skupštine koja bi trebalo da se desi najdalje u narednih mjesec dana.
Rafineriju u industrijskoj zoni Smedereva, na površini od 120 hektara, treba da gradi američko-holandska kompanija “Komiko oil”.
Raferendum je raspisan nakon što je došlo do spora oko gradnje rafinerije u Smederevu među političkim partijama, pa je na inicijativu opozicije odlučeno da se građani o tom pitanju izjasne na referendumu, što vladajuće stranke smatraji gubljenjem vremena.
Vlast čini sve da taj veliki posao ne izmakne Smederevu, a opozicija poručuje da će izgradnja ugroziti životnu sredinu grada i okoline.
U Smederevu je na vlasti koalicija Demokratska stranka, Socijalistička partija Srbije, Pokret za Smederevo, Nova Srbije, Smederevska demokratska stranka i Srpski pokret obnove, a u opoziciji su Demokratska stranka Srbije, Srpska radikalna stranka i Koalicija za bolje Smederevo.
Stručnjaci tvrde da je rad rafinerije ekološki potpuno bezbjedan, a prema najavama ona bi bila izgrađena sa potpuno novom tehnologijom, u skladu sa standardima i Srbije i EU.
Planirano je da u rafineriji bude zaposleno oko 700 ljudi, a na izgradnji rafinerije radilo bi 2 000 radnika.
Ukoliko projekat propadne, “Komiko oil” će pregovarati o premještanju gradnje u Kovin ili neki drugi grad u Srbiji.